Üniversite öğrencilerine yönelik geliştirilen kadına karşı her türlü düşmanca tutuma (Mizojini) karşı eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of 'hostility attitude towards women (Misogyny) training program' in university students.
  1. Tez No: 581881
  2. Yazar: SİMGE EVRENOL ÖÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Araştırma üniversite öğrencileri için geliştirilen, web tabanlı ve simülasyon temelli uygulamaların kullanıldığı mizojiniye yönelik eğitim programının öğrencilerin mizojiniye ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerine ve mizojinistik tutumlar karşısında gösterdikleri duygusal tepkilerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen randomize kontrollü, ön test-son test kontrol gruplu nicel ve tanımlayıcı fenomenolojik yaklaşımla nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 güz döneminde Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde birinci sınıf ve birinci yarıyılda öğrenim gören 68 öğrenci oluşturmuştur. Müdahale grubunda yer alan 34 öğrenciye 14 hafta süresince web tabanlı eğitim, ekran temelli simülasyon ve standart katılımcıların kullanıldığı senaryo temelli simülasyon uygulamasını içeren mizojini eğitim programı verilmiş, kontrol grubundaki 34 öğrenciye ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın nicel verileri Öğrencilerin Tanıtıcı Özellikleri Veri Toplama Formu, Mizojiniye İlişkin Bilgi ve Farkındalık Soruları ile Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise müdahaleden bir hafta sonra müdahale grubunda yer alan 21 öğrenciyle yapılan odak grup görüşmelerinden Yarı Yapılandırılmış Odak Grup Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, bağımsız ve bağımlı gruplarda t testi, tekrarlı ölçümler için varyans analizi; nitel verilerinin analizindeyse tüme varım yaklaşımıyla içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a mixed method in which quantitative randomized controlled pretest-posttest controlled group design and qualitative descriptive phenomenological approach was used. The aim of this study to determine the effect of web based and simulation based training program on the knowledge and awareness levels of the university students and their emotional responses to the misogynistic attitudes. The sample of the study consisted of 68 students enrolled in first year and first semester at Hacettepe University Faculty of Health Sciences in 2018-2019 Academic Year Fall Semester. The 34 students in the intervention group were provided a 14-week misogyny training program included web-based training, screen-based simulation and scenario-based simulation using standardized participants and no intervention was applied to the 34 control group students. The quantitative data of the research were collected by using the Descriptive Characteristics Data Collection Form, Information and Awareness Questions about Misogyny and Positive and Negative Emotion Scale (PANAS). The qualitative data of the study were obtained by using Semi-Structured Focus Group Interview Form from the focus group interviews with 21 students in the intervention group one week after the intervention. The numbers, percentages, mean, standart deviation values, t test in independent and dependent groups, analysis of variance for repeated measures were used in the analysis of quantitative data and qualitative data were assessed by content analysis method using with the induction approach.