Halkalarda genelleştirilmiş türevler
Generalized Deravations in rings
- Tez No: 274966
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde karakteristiği 2 den farklı olan halkalarda bazı komütatiflik koşullarını inceleyen makaleler bir arada özetlenmiştir.1. Bölümde tezin özeti verilmiştir.2. Bölümde halkalarla ilgili genel bilgiler verilmiştir.3. Bölümde, asal halkalarda komütatiflik koşullarını inceleyen bazımakaleler verilmiştir.4. Bölümde asal halkada bir U Lie ideali için yapılan çalışmaları halkanın genelleştirilmiş ( )-Lie idealine genelleştiren makaleler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The plan followed in this work, which aims at the study of some papers which investigated commutativity conditions in rings with characteristic not 2 have been summarized.Some general information about rings have been given in chapter II.In chapter III., some papers that search commutativity conditions of rings with have been given.In chapter IV., articles were sumarized that generalize the studies carried out for U Lie ideal to the ( )-Lie ideal of the ring in a prime ring