Halkalarda genelleştirilmiş (?, ß)-türevler
Generalized (?, ß)-derivations in rings
- Tez No: 274968
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, türevli halkalar hakkında bir genelleştirme yapabilmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla, Bölüm 3 de türevli halkalar, Bölüm 4 de ise (?, ß)-türevli halkalar ile ilgili genel ispatlara yer verilmiştir. Bu tez içersinde, Bölüm 3 ve 4 de elde edilen sonuçlar kullanılarak Bölüm 5 ve 6 oluşturulmuştur. Çünkü, her genelleştirilmiş türev bir türev yardımıyla ifade edilirken, her genelleştirilmiş (?, ß)-türev de bir (?, ß)-ürev yardımıyla ifade edilmektedir. Öte yandan, genelleştirilmiş (?, ß)-türevler; türev, (?, ß)-türev ve genelleştirilmiş türevlerin bir genelleştirilmesidir. Böylece, son bölümde elde edilen tüm sonuçlar daha önceki bölümlerde de geçerli olur.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared to make a generalization about derivations. For this purpose, the main proofs are done where they are about derivations in Chapter 3 and about (?, ß)-derivations in Chapter 4. Within this thesis, for creating Chapter 5 and Chapter 6 is benefited from Chapter 3 and Chapter 4. Because, a generalized derivation is expressed with the help of a derivation, a generalized (?, ß)-derivation is expressed with the help of a (?, ß)-derivation. On the other hand, the generalized (?, ß)-derivations are extendend of derivations, (?, ß)-derivations and generalized derivations. Thus, all the results of the final chapter are true for previous each parts.