Endüstriyel rotorların bilgisayar destekli modellenmesi ve dinamik analizi
Computer aided modelling and rotordynamics analysis of the industrial rotors
  1. Tez No: 275016
  2. Yazar: MEHMET PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mühendislik sistemlerinde dönel makinalar en temel yapılardan biridir ve günümüzde endüstride yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle dönel parçaların dinamiğinin anlaşılması temel teşkil etmektedir. Yani bu tür makinaların tasarımları, daha sorunsuz ve daha verimli bir çalışma göstermeleri için dinamik karakterleri dikkate alınarak yapılmaktadır.Bu tez çalışmasında üç adet rotor sisteminin dinamiği ele alınmıştır. Bu rotor sistemlerinin ilki tek diskli mil sistemi, ikincisi küçük boyutlu bir buhar türbini ve sonuncusu ise gaz türbinidir. Ele alınan sistemlerin dinamiği incelenirken Giancarlo Genta'nın ?Vibration of Structures and Machines? kitabının teorisi dikkate alınarak yazılmış ?Dynrot? isimli yazılımdan yararlanılmıştır.Tezin birinci bölümünde konunun önemi ve amacı ele alınmış, ikinci bölümünde yukarıda bahsedilmiş kitaptan yararlanılarak konunun teorisi ele alınmış, üçüncü bölümde kullanılan yazılımdan bahsedilmiş ve son bölümde ise ilk sistemin kritik hızları, bu kritik hızlardaki sistem davranışı, diskteki merkezkaç etkisinden kaynaklanan gerilmeler ve Campbell diyagramları elde edilmiştir. İkinci sistemde ise yine kritik hızlar, kritik hızlardaki sistem davranışı ve Campbell diyagramı elde edilmiştir. Son modelde ise kritik hızlara ve Campbell diyagramına ek olarak sisteme eklenmiş olan dengesizliğin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
On the engineering systems, rotating machines is one of the most fundamental construction and it is used commonly in the industry. Therefore, understanding of the rotating machines? dynamics is very important issue. So, modelling of like that machines are done by considering dynamic characteristics for operating more smooth and more efficient.Dynamics of three rotor models have been deal with on this thesis. First of these rotor models is Jeffcott rotor. Second of them is a steam turbine which has small dimensions and the final model is a gas turbine. The book which is called ?Vibration of structures and machines? and written by Giancarlo Genta is deal with as a reference book. A software which is called dynrot is used for rotordynamic analysis.Importance and aim of the issue have been dealt with on the first chapter. On the second chapter, theory of the topic has been dealt with by using the book which have been mentioned about before. On the third chapter, it has been mentioned about software we used, and on the final chapter, critical speeds, mode shapes, stress distribution on the disk and campbell diagram have been obtained. On the second system, critical speeds, mode shapes and campbell diagram have been obtained. On the final model, unbalance effect on the system have been investigated in addition to critical speeds and campbell diagram.