İki-tabakalı bethe kafesi üzerinde spin-1/2 AFM/AFM ve FM/AFM Ising modellerinin dış manyetik alan varlığında faz diyagramları
The phase diagrams of spin 1/2 ising AFM/AFM and FM/AFM models with external magnetic field on a two-layer bethe lattice
  1. Tez No: 275021
  2. Yazar: TUNÇ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Spin-1/2 Ising modeli iki-tabakalı Bethe kafesi üzerinde çift-yaklaşım yöntemi ile dış manyetik alan varlığında tekrarlama bağıntıları terimlerinde detaylıca incelendi. Bu model, her iki tabakanın da antiferromanyetik (AFM) etkileşime sahip olduğu AFM/AFM durumuna ilaveten tabakalardan birinin ferromanyetik (FM) diğerinin ise antiferromanyetik etkileşime sahip olduğu yani FM/AFM durumu da ele alınarak detaylıca incelendi.Öncelikle, sistemin taban durumu faz diyagramları verilen sistem parametrelerinde elde edildi. Daha sonra ise düzen parametreleri, cevap fonksiyonları ve serbest enerji ifadeleri tekrarlama bağıntıları terimlerinde elde edilerek, faz geçişlerinin yapısı ve olabilecek diğer kritik olgular incelendi. Taban durumu faz diyagramlarının rehberliğinde sistemin düzen parametreleri, cevap fonksiyonları ve serbest enerjinin sıcaklığa göre değişimleri çalışılarak sıcaklığa bağlı faz diyagramları verilen koordinasyon sayıları q için elde edildi. Sonuç olarak, bu modelin sadece ikinci derece faz geçişi sergilediği bulundu. Ayrıca sistemin, iki Néel sıcaklığı verdiğinde re-entrant davranış sergilediği bulundu.
Özet (Çeviri)
Spin-1/2 Ising model was investigated on a two-layer Bethe lattice by using the exact recursion relations in a pairwise approach with external magnetic fields acting on the layers in detail. In this model, we have considered the cases with the antiferromagnetic (AFM) couplings in both layers, that is AFM/AFM case, and with one of the layers having only ferromagnetic (FM) coupling and the other having only antiferromagnetic coupling, i.e. FM/AFM case.First, the ground-state phase diagrams were obtained for given system parameters of the model. Then, the natures of the phase transitions and critical phenomena were investigated by obtaining the expressions of the order parameters, response functions and free energy of the model in terms of the recursion relations. In the guidance of the ground-state phase diagrams, the temperature dependent phase diagrams of the models were obtained by studying the thermal variations of the order parameters, response functions and free energy in detail for given coordination numbers. It was found that this model present only second-order phase transitions. The re-entrant behavior was also found when the model presents two Néel temperatures.