Manyetik alana tabi tutulan bakterilerin, optik özelliklerindeki değişimi (U-V) ultraviolet- visible yardımı ile belirlenmesi.
Determining the change in optical properties of bacteria subjected to a magnetic field with the help of ultraviolet- visible (U-V)
- Tez No: 996321
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 0-3 amper doğru akım oluşturabilen güç kaynağı kullanıldı ve bu akım Helmholtz bobini üzerinden geçirilerek sabit bir manyetik alan oluşturuldu. Manyetik alan merkezine yakınlıkları 0, 10, 20, 40 cm ve manyetik alansız (kontrol grubu) olacak şekilde 5 farklı numune yerleştirilerek bu numunelerde bulunan Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus bakterilerinin optik özelliklerindeki değişim izlendi. Elde edilen numunelerin optik özellikleri Ultraviolet-Visible (U-V) yöntemi kullanılarak belirlendi. Yapılan ölçümler sonucunda manyetik alan merkezine uzaklıkları 0, 10, 20, 40 ve max (kontrol grubu) olan numunelerin Eg değerleri sırasıyla 4.11, 4.12, 4.13, 4.14 ve 4.17'dir. Belirtilen ölçümler elektronwolt (eV) cinsinden belirlenmiştir. Numunelerdeki farklılıklar optik mikroskoplarla gözlemlenmiştir. Bu verilere göre manyetik alan merkezine en yakın olan numunedeki bakterilerin optik özelliklerindeki değişim en fazla, en uzak olan numunedeki değişim ise en az olarak belirlendi. Buna göre manyetik alanın, bakterilerdeki üreme mekanizmasını etkilediği ve absorbans özelliklerinde değişikliklere neden olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a power supply capable of generating a direct current of 0–3 amperes was used, and this current was passed through a Helmholtz coil to create a constant magnetic field. Five different samples were placed at distances of 0, 10, 20, and 40 cm from the magnetic field center, along with a control group without magnetic exposure, to observe changes in the optical properties of Lactobacillus bulgaricus and Streptococcus thermophilus bacteria. The optical properties of the obtained samples were determined using the Ultraviolet-Visible (UV-Vis) method. As a result of the measurements, the Eg values of the samples located at 0, 10, 20, 40 cm, and the control group (no magnetic field) were determined as 4.11, 4.12, 4.13, 4.14, and 4.17 electronvolts (eV), respectively. The differences among the samples were also observed using optical microscopy. Based on these results, it was determined that the changes in the optical properties of the bacteria were greatest in the sample closest to the magnetic field center and least in the most distant sample. Accordingly, it was demonstrated that the magnetic field affects the reproductive mechanism of the bacteria and causes alterations in their absorbance properties.