Polatlı ilçesinde tarım makineleri imalat durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Polatli county agricultural machinery manufacturing status, problems and solutions
- Tez No: 275114
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Polatlı ilçesinde, tarım alet ve makinaları imalat sanayisinin durumu, sorunları ve çözüm önerileri ortaya konulacaktır. Bu maksatla bölgede yer alan 41 işletme ile yüz yüze yapılan anket formlarının değerlendirilmesinden elde edilen veriler ile konu ilgili araştırmalar, incelemeler, derlemeler ve değişik kurum ve kuruluşların hazırladıkları raporlar ve ilgili web sitelerinden elde edilen verilerden yararlanılmıştır.Elde edilen verilerin değerlenirilmesinde;-İşletmelerin kapalı ve açık yapısal durumları,-İşletmelerin personel durumu,-İşletmelerin makina teçhizat (tezgâh) durumu,-İşletmelerin alet ve makina üretim ve kapasite durumu,-İşletmelerin enerji kullanımı,-Malzeme tüketimi ve malzeme kalite kontrolü,-İşletmelerin pazarlama, sermaye ve kredi durumu,-İşletmelerin yedek parça, garanti ve servis durumu,-Ar-ge çalışmaları,-İşletmelerin mevcut sorunları,gibi konular belirlenmiştir.Elde edilen veriler değerlendirilerek ortaya konulan sonuçlar ve konuyla ilgili olarak bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar da incelenerek, tarım alet ve makineleri imalatçılarının varlıklarını sürdürebilmeleri ve gelişebilmeleri için bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Polatli district, agricultural tools and machinery manufacturing industries of the state, problems and solutions will be presented. For this purpose, in area 41 business face to face with the questionnaire evaluation of the data obtained with the subject investigations, reviews, compilations and various agencies and organizations prepare their reports and related web sites, the data obtained were used.Değerlenirilmesinde of the data obtained;- Management structure of the closed and open states,- Management of state personnel,- Management of equipment, machinery (machine) state,- Management tools and machinery of production and capacity availability,- Management of energy usage- Material consumption and material quality control,- Business marketing, capital and credit availability,- Management of spare parts, warranty and service availability,- R & D activities,- Operation of the existing problems,been identified as issues.The data obtained are evaluated and put forward the results and relevant as ever made the study also examined the agricultural tools and machinery manufacturers of the assets to continue and develop to be able to some solutions are presented.