Eş zamanlı dağıtımlı ve toplamalı araç rotalama problemlerinin bakteriyel besin arama optimizasyonu algoritması ile çözümü
Solving vehicle routing problem with simultaneous delivery and pick-up by bacterial foraging optimization algorithm
  1. Tez No: 275195
  2. Yazar: SEDA HEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Eşzamanlı Dağıtımlı ve Toplamalı Araç Rotalama Probleminde, her müşteri dağıtım talebi ile birlikte aynı zamanda toplama talebinde bulunmaktadır ve müşterilere eşzamanlı olarak hizmet verilmektedir. Eşzamanlı Dağıtımlı ve Toplamalı Araç Rotalama Problemi çözümü oldukça zor kombinatoryal optimizasyon problemidir. Bu nedenle son yıllarda yapılan çalışmalarda metasezgisel yöntemler üzerinde odaklanıldığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada oldukça yeni bir metasezgisel algoritma olan Bakteriyel Besin Arama Optimizasyonu Algoritması tabanlı bir sezgisel çözüm yaklaşımı geliştirilmiş ve performansı değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Eşzamanlı Dağıtımlı ve Toplamalı Araç Rotalama Problemi katedilen toplam mesafe minimize edilerek çözülmüş ve sonuçlar literatürde bilinen ekleme tabanlı bir sezgisel algoritma ile karşılaştırılmıştır. Önerilen Bakteriyel Besin Arama Optimizasyonu Algoritması ile göz önünde bulundurulan, toplam 40 test probleminden 24'ünde karşılaştırma yapılan algoritmaya göre daha iyi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vehicle Routing Problem with Simultaneous Delivery and Pick-up, each customer has both delivery and pick-up demand simultaneously. Vehicle Routing Problem with Simultaneous delivery and pick-up is very difficult combinatorial optimization problems to solve. For this reason, in recent years, it is observed studies focused on metaheuristic methods. In this study, a heuristic solution approach based on Bacterial Foraging Optimization Algorithm has been improved and its performance has been evaluated. In the scope of this study Vehicle Routing Problem with Simultaneous Delivery and Pick-up has been solved in order to minimize the total distanced travelled and the results have been tested with the insertion based heuristic that is known in literature. Bacterial Foraging Optimization Algorithm obtained good solutions about 24 problems of 40 test problems.