Soya fasülyesi [Glycine max (L.) Merr.]genotipleri arasındaki genetik çeşitliliği değerlendirmek için tohum depo protein profilleri ile agronomik özelliklerin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of seed storage protein profiles and agronomic traits to evaluate genetic diversity among the soybean [glycine max (l.) merr.] genotypes
- Tez No: 275196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, tohum depo proteinleri ve agronomik özellikler kullanılarak 12 soya fasülyesi (Glycine max L.) genotipi arasında genetik çeşitliliği incelemek amaçlanmıştır. On iki Glycine max genotipinin olgun tohumları toplanmıştır. Her bir genotip için toplanan tohumlardan total protein izole edilmiştir. Sodyum dodesil sülfat-poliaakrilamid jel elektroforezi dikey bir slab jel üzerinde standart bir metod ile uygulanmıştır. Genotipler arasındaki genetik benzerlik Nei'nin homolojisine dayanarak tahmin edilmiştir. 9.159-148.904 kDa arasında değişen 71 polipeptid bant kaydedilmiştir. Kümeleme analizi Bio1D++ bilgisayar programında UPGMA kullanılarak uygulanmıştır. Glycine max'a ait 12 genotipin benzerlik kat sayısı, protein profillerindeki genetik varyasyonun düşük çeşitliliği ile %75-98 arasında değişmiştir. Agronomik veriler için kullanılan ortalama Euclid uzaklığı 11.42'den 60.93'e değişmiştir. Bu sonuçlar, hem protein profilleri hem de agronomik özelliklere göre elde edilen dendrogramlarda bazı genotiplerin aynı gruplarda yer aldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the genetic diversity among 12 soybeans (Glycine max) genotypes using seed storage proteins and agronomic traits. Mature seeds of 12 Glycine max genotypes were collected. Total protein was isolated from seeds collected for each genotypes. Sodium Dodecyl Sulphate-Polyacrylamide Gel Electrophoresis was perfomed by a standard method on a vertical slab gel. Genetic similarity among genotypes was estimated basing on Nei?s homology. Seventy one polypeptide bands in range of 9.159 kDa to 148.904 kDa were recorded. Cluster analysis was performed using UPGMA in Bio1D++ computer program. Similarity coefficients of 12 genotypes belonging to Glycine max ranged 75-98% with low diversity of genetic variation in protein profiles avarage Euclidian distance used for agronomic data ranged from 11.42 to 60.93. Those results showed that some genotypes were revealed in same groups in dendograms obtained according to both protein profiles and agronomic traits.