Dört dişli Schiff bazı ligandları kullanılarak elde edilen cn köprülü çok çekirdekli metal komplekslerinin sentezlenmesi, kristal yapı ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Syntheses, the investigation of crystal structure and the magnetic properties of cyanide-bridged polynuclear metal complexes derived from quadrodentate Schiff-base ligand
  1. Tez No: 275273
  2. Yazar: AYŞE KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, CN köprülü Fe(L)]2Fe(CN)6](NEt4)(MeOH)2, XX(1) ve [Mn(L)]2Fe(CN)6](NEt4)(MeOH)2, XX(2) kompleksleri hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Komplekslerin kristal yapısı ve manyetik özellikleri sırasıyla X-ışını kırınımı ve SQUID metoduyla belirlenmiştir. XX(1) ve XX(2) kompleksleri sırasıyla Trigonal kristal sisteminde, P3(1)21 ve P3(2)21 uzay grubunda, a=16.3482 Å, b=16.3482 Å, c=19.5011 Å, ? =120.00 ? ve a=16.2948 Å, b=16.2948 Å, c=19.3671 Å, g=120.00° birim hücre parametrelerinde kristallenmiştir.Tek kristal X-ışını çözümlemesi, komplekslerin CN köprülü M4Fe birimine sahip olduğunu göstermiştir (M = Fe ya da Mn). [Fe(CN)6]-3 ekvatoral düzlemde dört CN köprüsü ile her biri cis pozisyonda olmak üzere dört M iyonunu köprülendirmiştir ve bu durum 3 boyutlu (3D), [?M?NC?Fe?CN?M?] şeklinde nötral yapı ile sonuçlanmıştır.Manyetik ölçümler, komplekslerin antiferromanyetik süper değiş-tokuş etkileşimine sahip olduklarını göstermiştir. XX(1) ve XX(2) komplekslerinin antiferromanyetik süper değiş-tokuş sabitleri sırasıyla J= -1.50cm-1, J'= -0.26 cm-1 ve J= -0.84cm-1, J'= -0.184 cm-1 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the cyano-bridged complexes Fe(L)]2Fe(CN)6](NEt4)(MeOH)2, XX(1) and [Mn(L)]2Fe(CN)6](NEt4)(MeOH)2, XX(2) (L=N,N?-bis(5-chloro salicylidene)-2,2-dimethyl-1,3-diaminopropane) have been prepared and characterized. The crystal structures and magnetic properties of these complexes are determined by the X-ray diffraction method and SQUID method, respectively. XX(1) ve XX(2) complexes crystallize in Trigonal space group P3(1)21 and P3(2)21 with a=16.3482 Å, b=16.3482 Å, c=19.5011 Å, g=120.00° and a=16.2948 Å, b = 16.2948 Å, c = 19.3671 Å, g = 120.00°, respectively.Single crystal X-ray analysis reveals that the complexes assume the cyano-bridged M4Fe unit (M=Fe or Mn). The four CN in the equatorial plane of the [Fe(CN)6]-3 moiety bridge four M ions, each in the cis position for XX(1) and XX(2), which results in a 3D neutral layered structure giving a [?M?NC?Fe?CN?M?] linkage.The manyetic measurements show these complexes to exhibit antiferromagnetic super-exchange interaction. Antiferromagnetic exchange constants of XX(1) and XX(2) complexes are found to be J= -1.50 cm-1, J?= -0.26 cm-1 and J = -0.84 cm-1, J? = -0.184 cm-1, respectively.KEY WORDS : Schiff base / Cyano bridge complex / Crystal structure / Manyetic properties