İki değişkenli geometrik ve binom dağılımlarının modifikasyonları
Modifications of bivariate geometric and binomial distributions
- Tez No: 275290
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada; iki değişkenli geometrik ve binom dağılımlarının modifikasyonları ve dağılım özellikleri incelenmiştir.Çalışmanın asıl kısmında; iki değişkenli binom dağılımının modifikasyonları, Poisson yaklaşımı ve uyumluluk ölçüsü incelenmiş ve uygulamalarından bazı örnekler verilmiştir. Aynı zamanda Marshall ve Olkin'in iki ve üç değişkenli geometrik dağılımına ilişkin dağılım özellikleri ve uyumluluk ölçüleri araştırılmış ve parametrelerin En Çok Olabilirlik tahmin edicileri hesaplanmıştır. Ayrıca bu dağılımların karakterizasyonları verilmiş ve çok değişkenli duruma genelleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the modifications and the distribution properties of bivariate geometric and binomial are studied.In the main part of the study, modifications, Poisson approximation and concordance measure of bivariate binomial are investigated and some applications are presented. Also, the distribution properties and the concordance measure of Marshall and Olkin?s bivariate and trivariate geometric distribution are studied and Maximum Likelihood estimators of the parameters are obtained. Generalization to multivariate case is provided and the characterizations of these distributions are presented.