Hatay ili merkezinin Antakya Belediye sınırları içerisinde zeminin 'kırılma mikrotremor(ReMi)' yöntemi ile incelenmesi
Examined of ground in the board of Antakya municipal at the Hatay city centre by refraction-microtremor (ReMi) method
  1. Tez No: 275347
  2. Yazar: ÖZLEM SABAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDANE İLBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ReMi yöntemi, sismik kırılma ölçüm sistemlerini kullanarak, 100 m. derinliğe kadar tabaka kalınlıklarının ve hızlarının belirlenmesi için kullanılmaktadır. ReMi yapılacak deney derinliğinin istenen uzunlukta yapılabildiği yerlerde tek boyuta sahip geniş yeraltı alanlarıyla ilgili olarak genel bir bilgi edinmek için etkili ve verimli yollar sunmaktadır. Bu yöntem, Antakya belediye sınırları içerisinde zeminin incelenmesi için kullanılmıştır. Çalışma alanında yapılan 21 (yirmi bir) adet noktada alınan ReMi ölçüsü sonrasında, ancak 15 (on beş) noktada alınan ReMi ölçümünden düzgün kayıt alınabilmiş ve bu ölçümlerden Vs hızı değerleri elde edilmiştir. Ölçü noktalarında 100 m. derinliğe kadar zeminin Vs hızı bulunmuştur. Bulunan Vs hızlarından yararlanarak zeminde 4 (dört) tabaka ayırt edilmiş. Bu veriler dikkate alınarak çalışma alanında tek boyutlu yeraltı S modeli oluşturulmuştur. Bu çalışmaların sonuçları incelendiğinde zeminin sarsıntı duyarlılığının genellikle kent merkezinde düşük olduğu, buna karşın Antakya'nın çevresinde oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmayla ReMi tekniği kullanılarak zeminin 100 m. derinliğe kadar yeraltı yapısının kolayca ortaya konabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ReMi is a measurement approach which is used to determinate the velocity and the thickness of the earth layer until 100 m. dept under the surface of the ground by the help of seismic refraction measurement system. ReMi offers effective and productive oppurtunities to establish knowledge about the broad underground area that disered lengthand dept experimental can be done. This approach (technique) is used to examine the basis concreate of the ground in the boundary of Antakya town and near surrondings. Only 15 (fifteen) correct and realyable Vs velocity conclusions are obtained from 21 (twenty one) measurements are done at the study area. Vs velocities avaluated at the measurement points 100 m. under the ground. With respect to Vs velocities four layers are distinguished under the ground surface. By considering the collected datas one-dimensional S subsurface model is established at the study area. It can be concluded that by the analyzing the results of this study, the quake sensitivity of the basis at the down-town is generally weak, versus the surrounding of Antakya is strong (high). As a result; by this study-field ReMi (Refraction Microtremor) is proven that the structure of the ground 100 m. deep can be easily observable.