Rüzgar türbinleri ve kontrol sistemleri
Wind turbines and control systems
- Tez No: 275360
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Fosil yakıtların sınırlı oluşu, maliyetlerinin sürekli artması ve küresel ısınmanın, çevre kirliliğinin yoğun yaşandığı günümüzde insanoğlu artık her alanda bu üç faktörü minimize edecek alternatif çevre dostu enerji eldesine yönelmiştir. Bu anlamda rüzgâr enerjisi de çok büyük önem arz etmektedir.Bu tez çalışmamda rüzgârdaki kinetik enerjiyi önce mekanik daha sonrada elektrik enerjisine çeviren rüzgâr türbinleri ve kontrol sistemlerini incelemesi ayrıca rüzgâr enerjisini kullanılabilir enerjiye çeviren rüzgâr türbinleri ve kontrol sistemlerinde uygulanan tüm yaklaşımları tanıtmak amaçlanmıştır. Bunun dışında rüzgâr türbinin diğer bileşenlerini de tanıtmak gerektiği unutulmamış ve bunlara da yer verilmiştir. Ayrıca rüzgâr türbinlerinin farklı kullanımlarına ve değişik uygulamalarına da yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of limited fossil fuels, continuous increase in their costs and global warming, human beings have tended to produce alternative energy sources in order to minimize the three factors in every field due to intense environmental pollution. On these grounds, wind energy also has become very important.This study aimed to present all methods of approaches that is used in wind turbines and control systems which converts kinetic enery in wind to first mechanic energy then electrical energy. Furthermore, it is not forgotten to cite the other components of wind turbines. Besides, the different usages and varied applications of the tirbunes are mentioned too.