Yüksek boyutlu, statik, silindirsel simetrik uzay-zamanlarda eınsteın-maxwell çözümleri
Einstein-maxwell solutions in higher dimensional, static, cylindrically symmetric space-times
  1. Tez No: 297668
  2. Yazar: PINAR KİREZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DELİCE, YRD. DOÇ. DR. DİLEK KAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, N boyutlu, statik, silindirsel simetrik uzay-zaman için bazı yeni Einstein-Maxwellçözümleri bulundu. Bulunan çözümler, bu uzay-zamanda radyal yöndeki bir elektrik alanıtanımlayan genel bir çizgi-elemanı ile Maxwell alanını tanımlamaktadr. Bu çözümlere aitçeşitli skaler değişmezler incelenerek tekillik yapısı tartışıldı. Ayrıca, bu uzay-zaman için nötrve yüklü test parçacıklarının hareket denklemleri ve bu denklemlerin ilk integralleri hesaplandı. Bazı özel yörüngeler için elektrik alanın parçacığın hareketini nasıl etkilediği tartışıldı.Özellikle vakum çözümünün aksine, elektrik alan mevcut iken yüklü ve yüksüz parçacıklarınındairesel yörüngeler izleyemediği bulundu. Ayn zamanda, elektrik alanın varlığınıntest parçacığı üzerine etkiyen radyal yöndeki kuvvetin karakterini değiştirdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we found some new Einstein-Maxwell solutions for N-dimensional, static, cylindricallysymmetric space-time. These solutions describe a general line element and Maxwelleld for radially oriented electrical eld. Some scalar invariants are investigated to determinethe singularity structure of this space-time. Moreover, the geodesic equations and their rstintegrals for charged and uncharged test particles are calculated. The eect of the electricaleld on the motion of test particles for some special trajectories are discussed. Especially,it is found that, in contrast to vacuum solution, in the presence of the electrical eld, theparticles cannot follow circular geodesics. Furthermore, it is determined that, the existenceof the electrical eld changes the behavior of radial force acting on the test particle.