Diyarbakır'da satışa sunulan bazı gıda ürünlerinde benzoik asit ve sorbik asit tayini
Determination of benzoic and sorbic acids in some food products offered for selling in Diyarbakır
- Tez No: 275420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada Diyarbakır'da satışa sunulan çeşitli ürünlerde (yoğurt, meyveli yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri, örüklü peynir, ketçap, mayonez, ayran, meyve suyu, bitkisel margarin, gazlı içecek, ekmek ve reçel) koruyucu katkı maddesi olarak kullanılan benzoik asit ve sorbik asit içerik miktarları, HPLC cihazı kullanılarak tespit edilmiş ve elde edilen sonuçlar Türk Gıda Kodeksindeki, `Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği'nde öngörülen maksimum değerlerle karşılaştırılmıştır.HPLC cihazı ile birlikte dedektör olarak UV-DAD dedektörü kullanılmış olup, dedektörde spektrum alınması sonucu benzoik asit için 226 nm, sorbik asit için ise 258 nm'de ölçüm yapılmıştır.Analiz için 250 x 4,6 mm 5µM tanecik çapında ters fazlı C18 kolon kullanılmıştır.Taşıyıcı faz olarak asetat tampon/Metanol karışımı(65:35) kullanılmıştır. Çalışma sonunda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.Benzoik asit miktarları;Yoğurtta;8,94-28,30 mg/kgMeyveli Yoğurtta;8,96-9,79 mg/kgAyranda;1,54-16,57 mg/LBeyaz peynirde;4,69-56,77 mg/kgKaşar ve çeşitli tür peynirlerde;4,61-15,52 mg/kgKetçapta;0,00-874,44 mg/kgMayonez;0,00-788,81 mg/kgMeyve Suyu;0,00-0,00 mg/LBitkisel Margarin;0,00-0,00 mg/kgGazlı İçecek;0,00-76,54 mg/LEkmek;0,00-0,00 mg/kgReçel ;0,00-692,38 mg/kgSorbik asit miktarları;Yoğurtta;0,00-0,00 mg/kgMeyveli Yoğurtta;0,00-0,00 mg/kgAyranda;0,00-0,00 mg/LBeyaz peynirde;0,00-33,48 mg/kgKaşar ve çeşitli tür peynirlerde;0,00-19,46 mg/kgKetçapta;0,00-460,57 mg/kgMayonez;0,00-756,07 mg/kgMeyve Suyu;0,00-0,00 mg/LBitkisel Margarin;253,03-960,77- mg/kgGazlı İçecek;0,00-212,00 mg/LEkmek;0,00-8,91 mg/kgReçel ;0,00-755,52 mg/kg
Özet (Çeviri)
In this study, benzoic acid and sorbic acid contens, which are used as protective additives were detected in various for sale products (yoghurt, yoghurt with fruit, white cheese, kashar cheese, molten cheese, ketchup, mayonnaise, airan, fruit juice and vegetative margarine) using HPLC technique and the results were compared with food additives regulations in Turkish Food Codex. DAD (Diode Array Detector) was used together with the HPLC device at 226 nm for Benzoic acid and at 258 nm for Sorbic acid. Reverse-phase C18 column at particle diameter of 250x4.6 mm 5µM was used for the analysis. An acetate buffer-methanol mixture (65:35) was used as the mobile phase. The following results were obtained at the end of the investigation.Amount of Benzoik Acid;In Yoghurt ;8,94-28,30 mg/kgIn Yoghurt with fruit;8,96-9,79 mg/kgIn Airan;1,54-16,57 mg/LIn White Cheese;4,69-56,77 mg/kgKashar Cheese and various kind of Cheese;4,61-15,52 mg/kgIn Ketchup;0,00-874,44 mg/kgIn Mayonnaise;0,00-788,81 mg/kgIn Fruit Juice;0,00-0,00 mg/LIn Vegetative margarine;0,00-0,00 mg/kgIn Fizzy Drink;0,00-76,54 mg/LIn Bread;0,00-0,00 mg/kgIn Jam ;0,00-692,38 mg/kgAmount of Sorbic Acid;In Yoghurt;0,00-0,00 mg/kgIn With Yoghurt;0,00-0,00 mg/kgIn Airan;0,00-0,00 mg/LIn White Cheese;0,00-33,48 mg/kgKashar Cheese and various kind of Cheese;0,00-19,46 mg/kgIn Ketchup;0,00-460,57 mg/kgIn Mayonnaise;0,00-756,07 mg/kgIn Fruit Juice;0,00-0,00 mg/LIn Vegetative margarine;253,03-960,77- mg/kgIn Fizzy Drink;0,00-212,00 mg/LIn Bread;0,00-8,91 mg/kgIn Jam ;0,00-755,52 mg/kg