Diyarbakır il merkezinde satışa sunulan yumurtaların kolesterol içeriği üzerine bir çalışma
The cholesterol content of eggs offered for sale at the centrum of Diyarbakır province
  1. Tez No: 394582
  2. Yazar: İLYAS KIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR SERBESTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Mevcut çalışma Diyarbakır İl merkezinde satışa sunulan farklı kabuk renk ve tüketiciye sunuş çeşitliliğinde olan yumurtaların yumurta kalitesi ve yumurta sarısı kolosterol konsantrasyonlarını incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kahverenkli veya beyaz kabuklu olan ve tüketiciye 4 farklı çeşitte sunulan (konvansiyonel, serbest yetiştirme, fonksiyonel ve organik) 80 yumurtanın ağırlık, sarı rengi, sarı ağırlığı, sarı çapı, sarı yüksekliği ve kolesterol konsantrasyonu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar irdelendiğinde, organik sunuş çeşitliliğinde olan kahverenkli yumurtaların diğer sunuş çeşitliliğinde olanlardan daha ağır olduğu (sırasıyla 53.0±4.04 g, 63.4±2.37 g, 57.8±0.60 g ve 65.0±4.84 g) belirlenmiştir. Beyaz renkli yumurtalarda da organik sunuş çeşitliliğinde olanların diğer sunuş çeşitliliğinde olanlara nazaran daha ağır (sırasıyla 51.6±5.50 g, 57.2±1.50 g, 60.6±4.20 g, 61.3±6.04 g) oldukları saptanmıştır. En düşük sarı renk skorlarının kahverenkli ve beyaz renkli yumurtalarda sırasıyla konvansiyonel (7.5±1.47) ve organik (11.7±0.81) sunuş çeşitliliğinde olan yumurtalarda olduğu gözlenmiştir. Kahverenkli yumurtalarda kolesterol konsantrasyonunun en düşük (10.0±1.6 mg/g) konvansiyonel, en yüksek (12.2±3.36 mg/g) organik sunuş çeşitliliğinde sunulan yumurtalarda olduğu belirlenmiştir. Beyaz renkli yumurtalarda ise kolesterol konsantrasyonunun en düşük (10.1±2.20 mg/g) konvensiyonel, en yüksek (13.8±2.81 mg/g) fonksiyonel sunuş çeşitliliğinde bulunan yumurtalarda olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda yumurta kalitesi ve kolesterol konsantrasyonunun yumurta kabuk rengi ve sunuş çeşitliliğine göre farklılık gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to measure the egg quality and yolk cholesterol content of eggs differentiated by eggshell colour and presentation variety. Eighty brown and white shell colour eggs offered to customer by conventional, free-range, functional, and organic was evaluated egg weight, yolk weight, yolk width, yolk height, and cholesterol concentration. It was found that brown shelled eggs in organic presentation variety was greater than eggs in other presentation varieties (53.0±4.04 g, 63.4±2.37 g , 57.8±0.60 g ve 65.0±4.84 g, respectively). Similarly, white shelled eggs in organic presentation variety was greater than eggs in other presentation varieties (51.6±5.50 g, 57.2±1.50 g, 60.6±4.20 g, 61.3±6.04 g, respectively). The palest yolk in brown and white shelled eggs was determined in conventional presentation variety (7.5±1.47) and organic presentation variety (11.7±0.81), respectively. The lowest (10.0±1.60 mg/g) and highest (12.2±3.36 mg/g) cholesterol concentrations were determined in brown shelled eggs offered conventional and organic presentation varieties, respectively. White shelled eggs in conventional presentation variety had lowest cholesterol concentration (10.1±2.20 mg/g) while eggs in functional variety had highest cholesterol concentration (13.8±2.81 mg/g). It can be concluded that egg quality and cholesterol concentration can vary according to egg shell colour and presentation variety.