In vitro rekabetin keten (Linum usitatissimum L.) hipokotil eksplantlarından sürgün rejenerasyonu üzerine etkisi
The effect of in vitro competition on shoot regeneration from hypocotyl explants of flax (Linum usitatissimum L.)
- Tez No: 275449
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, in vitro rekabet ve stress arasındaki ilişkileri ve bunların keten hipokotillerinin doku kültürü tepkisine olan etkilerini araştırmak için yapılmıştır. Kültür başlangıcından 6 hafta sonra hipokotil yaş ve kuru ağırlıkları, sürgün rejenerasyon yüzdesi, hipokotil başına sürgün sayısı, sürgün uzunluğu ve petride gelişen toplam sürgün sayısı kaydedilmiştir. Sonuçlar, eksplantlar arasındaki mesafeyi daraltarak onların rekabete teşvik edilmesinin sürgün rejenerasyon kapasitesini bir noktaya kadar artırdığını, bundan sonra başlayan stresin bütün parametrelerde önemli düşüşlere neden olduğunu göstermiştir. 1.0 cm'lik aralık mesafelerde kültüre alınan eksplantlar, doku kültürü tepkisi bakımından en yüksek sonuçları vermiştir. Bu nedenle, in vitro'da eksplantlar arasındaki rekabetten faydalanılması diğer türlerde doku kültürü çalışmalarının başarısını artırabilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between in vitro competition and stress and their effects on tissue culture response of hypocotyls of flax. Six weeks after culture initiation, hypocotyl fresh and dry weights, shoot regeneration percentage, shoot number per hypocotyl, shoot length and total shoot number per Petri dish were recorded. The results showed that encouraging explants for competition by decreasing the intervals among them increased shoot regeneration capacity till a certain point from where stress initiated and significant decreases in all parameters were observed. Explants cultured at 1.0 cm interval gave rise to the highest scores with respect to tissue culture response. Therefore, utilizing competition among explants in vitro may increase the success of tissue culture studies in other species.