Trabzon kent merkezinde elektrik alan ölçmeleri ve bazı mikro hücreler için yayılım modelleri ile ölçme sonuçlarının karşılaştırılması
Electric field measurements in the city center of Trabzon and comparison of propagation models with measurement results for some microcells
- Tez No: 275477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda hücresel radyo servislerine olan talebin hızlı bir şekilde artış göstermesiyle, yeni hücresel sistemlere duyulan ihtiyaç da aynı oranda artış göstermektedir. Artan hareketli abone trafiğini karşılamak amacıyla operatörler sistem kapasitesini artırma yoluna gitmektedirler. Bu nedenle artan kapasiteyi karşılamak ve kaliteyi korumak için mevcut hücresel sistemlerden daha küçük boyutlara sahip yeni mikro hücresel sistemler tasarlanmaktadır.Bu çalışmada Trabzon il merkezinde yerleşimin yoğun olduğu bölgelerde GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz, UMTS 2 GHz, FM, VHF ve UHF frekans bantları için ortalama elektrik alan şiddeti ölçmeleri yapılmış ve veriler haritalara işlenmiştir. Elde edilen veriler yardımıyla il merkezindeki dört mikro hücreye ait yol kaybı değerleri ve kırılma noktası mesafeleri hesaplanmıştır. Hesaplanan bu değerler mikro hücreler için önerilen yol kaybı tahmin modelleriyle karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda ölçüm yapılan bölgeye en uygun model belirlenmeye çalışılmıştır. Mesafeye bağlı yol kaybı eğrilerinin grafiksel gösterimleri Matlab programı yardımıyla elde edilmiştir. Ortalama elektrik alan şiddeti değerleri Google Earth programı kullanılarak haritalar üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for new cellular systems has been increasing dramatically in recent years with the increase in demand for cellular radio services. Operators are forced to increase the system capacity to meet the growing mobile subscriber traffic. Therefore, new micro cellular systems are designed with smaller dimensions to meet the increase in capacty and protect the quality.In this study, for GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz, UMTS 2 GHz, FM, VHF and UHF frequency bands, average electric field strength measurements have been taken in the city center of Trabzon in areas of dense settlement. The distances of the break point and the path loss values of four micro cell in the city center of Trabzon have been calculated with the help of the data obtained from measurements. The calculated values have been compared with the path loss prediction models proposed for micro cells. As a result of the comparison, the most appropriate model for the measurement region have been tried to determine. Graphical representations of the path loss curves were obtained using Matlab software.The average electric field strength values were shown on the maps using the Google Eart program.