Erken Cumhuriyet Dönemi Trabzon kent merkezinde kültürel modernleşme çabaları
Cultural modernization efforts in the city center of Trabzon during The Early Republican period
  1. Tez No: 1010398
  2. Yazar: GÖKÇEN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SADOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Trabzon'da yürütülen kültürel modernleşme faaliyetleri incelenmiştir. Araştırma, Cumhuriyet modernleşmesinin yerel düzeyde nasıl somutlaştığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Trabzon Halkevinin faaliyetleri, Trabzon Lisesi, Kız Enstitüsü ve Beşikdüzü Köy Enstitüsü gibi eğitim kurumları, yerel spor kulüpleri ile kılık-kıyafet düzenlemelerinin toplumsal yaşama etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada nitel yöntem benimsenmiş; arşiv belgeleri, süreli yayınlar ve kurum raporları incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Trabzon'un modernleşme çabalarının önemli uygulama alanlarından biri olduğunu göstermektedir. Kültürel ve eğitsel kurumlar aracılığıyla modern yurttaş kimliğinin inşası hedeflenmiş; spor, sanat ve gündelik yaşam pratikleri bu sürecin araçları olarak kullanılmıştır. Trabzon'un tarihsel liman kenti kimliği ve kozmopolit kültürel birikimi, modernleşmenin yerel düzeyde uygulanma biçimini etkilemiştir. Yer yer bireysel itirazlar görülmekle birlikte, süreç genel olarak merkezi faaliyetler ile yerel aktörlerin etkileşimi çerçevesinde ilerlemiştir. Sonuç olarak çalışma, Cumhuriyet modernleşmesinin Trabzon örneğinde tek yönlü bir dayatma değil, yerel dinamiklerle etkileşim içinde şekillenen çok katmanlı bir dönüşüm süreci olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the cultural modernization activities carried out in Trabzon during the early years of the Turkish Republic. The research aims to analyze how Republican modernization was concretized at the local level. In this context, the activities of the Trabzon People's House (Halkevi), educational institutions such as Trabzon High School, the Girls' Institute, and Beşikdüzü Village Institute, as well as local sports clubs and the impact of dress code regulations on social life, are evaluated. A qualitative research method was adopted in the study; archival documents, periodicals, and institutional reports were analyzed. The findings indicate that Trabzon was one of the significant fields of implementation for modernization efforts. Through cultural and educational institutions, the construction of a modern citizen identity was targeted, while sports, arts, and everyday life practices were utilized as instruments of this process. Trabzon's historical identity as a port city and its cosmopolitan cultural background influenced the local implementation of modernization. Although occasional individual objections were observed, the process generally progressed within the framework of interaction between central initiatives and local actors. In conclusion, the study reveals that Republican modernization, in the case of Trabzon, was not a one- sided imposition but a multilayered transformation shaped through interaction with local dynamics.