Diyarbakir ekolojik koşullarında bazi macar fiği (Vicia pannonica Crantz.) çeşit ve hatlarının önemli tarımsal özellikleri yönünden genotip x çevre interaksiyonlari ve stabilitelerinin belirlenmesi üzerine araştırmalar
Studies on determining genotype-environment interactions and stabilities of some lines and cultivars of hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) for important agronomic traits in Diyarbakir ecological conditions
- Tez No: 275533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞBAĞ, PROF. DR. A. EMİN ANLARSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Diyarbakır ekolojik koşullarında on iki Macar Fiği genotipinin ot vetohum verimleri ile bu verimler üzerinde etkili olan bazı tarımsal özellikleringenotip x çevre interaksiyonları ve stabilite durumlarını araştırmak amacıylayürütülen bu çalışma, 5 farklı lokasyonda 2008/2009 ve 2009/2010 yetiştirmesezonlarında yürütülmüştür. Denemeler tesadüf blokları deneme desenine göre üçtekrarlamalı olarak kurulmuştur.Genotiplerin incelenen tüm özellikler açısından deneme yerleri ve denemeyıllarından önemli derecede etkilendikleri ancak genotipler üzerinde tümözellikler açısından yer etkisinin yıllara göre daha yüksek olduğu ve genotiplerinele alınan özellikler yönünden farklı çevrelerde farklı uyum yeteneklerigösterdikleri ortaya konmuştur.İki yıl ve beş lokasyonda yürütülen deneme sonuçlarına gore; Diyarbakırekolojik koşullarında yeşil ve kuru ot verimi bakımından Ege Beyazı-79 çeşidi,tohum verimi bakımından ise Oğuz-2002 çeşidi en stabil genotip olarakbelirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine genotype x environmentinteractions and stability status of twelve Hungarian vetch (Vicia pannonicaCrantz.) genotypies in terms of forage yield, seed yield and some agronomictraits, which are highly effective on forage and seed yield, in ecological conditionsof the Diyarbakır. For this reason; experiments were performed in five locationsof the region in the 2008/2009 and 2009/2010 growing seasons. The experimentswere established according to randomized blocks design with three replications.According to results of the study; genotypies were significantly affectedby the years and conditions of the locations in terms of examining all of the traits,but, the effect of locations on genotypes was found higher than the years forexamining the traits. It has been determined that Hungarian vetch genotypies haveshown different adaptability in different environments for all of the traits.In the end of the study, carried out in different two years and fivelocations, It has been determined that although Ege Beyazı-79 cultivar is the moststable genotype in terms of both green forage yield and dry forage yield, Oğuz-2002 cultivar is the most stable genotype in terms of seed yield in ecologicalconditions of Diyarbakır.