Açlık periyotlarının yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus)'nde toplam lipit ve yağ asitleri üzerine etkisi
Effects of starvation periods on total lipit and fatty acid composition of green tiger shrimp (Penaeus semisulcatus)
  1. Tez No: 275569
  2. Yazar: DERYA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, kısa (1 hafta) ve uzun (3 hafta) açlık dönemlerinin ve açlık sonrasında yeniden beslemenin yeşil kaplan karidesi (Penaeus semisulcatus)'nde (9.27±1.52 g) kas total lipit ve yağ asitleri (YA) üzerine olan etkileri incelenmiştir. Denemede; 1. Grup sürekli beslenen karidesleri (kontrol), 2. Grup 3 hafta beslemenin ardından 1 hafta aç bırakılan ve 2 hafta daha yeniden beslenen grubu ve 3. Grup ise 3 hafta beslendikten sonra 3 hafta aç kalan grubu oluşturmuştur. Deneme 50x80x50 cm boyutlarında plastik tanklarda, her birine 14 adet karides (her grup için 3 tekerrürlü olarak) tesadüfî şekilde stoklanarak 6 hafta süreyle yürütülmüştür. Karidesler besleme dönemlerinde %40 protein ve %7 lipit içeren yapay yemlerle günde 3 kez yemlenmişlerdir. Kısa (1 hafta) ve uzun süreyle (3 hafta) aç bırakılan karideslerde, kontrol grubuna göre, kas dokuda %17.24 ve %40.38 lipit kaybı gerçekleşmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of short (1 week) and long (3 weeks) starvation periods and re-feeding on muscle total lipid and fatty acids (FA) of the green tiger shrimp Penaeus semisulcatus (9.27±1.52 g) were investigated for 6 weeks. In the experiment; the 1st Group of shrimps were fed continuously (control), while the 2nd Group fed 3 weeks and fasted 1 week then re-fed for another 2 weeks, and the 3rd Group fed 3 weeks then starved for another 3 weeks. The experiment was performed in plastic containers (50x80x50 cm) in triplicates for each group, and each tank recived14 shrimps randomly. The shrimps were fed a shrimp diet consisting of 40% protein and 7% lipid three times daily during feeding periods. Short (1 week) and long (3 weeks) starvations resulted in 17.24% and 40.38% losses in the shrimp muscle total lipid content compared to that of the control group (P0.05).