Konut mimarisinde çelik sistem ile betonarme sistemin çeşitli parametrelerde karşılaştırıması
Comparing the steel system and reinforced concrete system in dwelling architecture with miscellaneous parameters
- Tez No: 275571
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKİN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde konut mimarisinde de kullanılmaya başlanan çelik yapı malzemesini teknik anlamda daha iyi anlayabilmek ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan betonarme sistem ile maliyet karşılaştırması yapabilmek amaçlanmaktadır. Bu amaçla ilk üç bölümde çelik yapı malzemesinin ve çelik yapının genel özellikleri, bu konu ile ilgili yapılmış önceki çalışmalar ve bu çalışmada kullanılan materyal ve metod ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, öncelikle çelik yapı malzemesinin tarihsel gelişim sürecinden bahsedilip, kimyasal ve mekanik özellikleri hakkında bilgi verilmektedir. Devamında konu ile ilgili yedi adet örnek yapı incelenmektedir. Son olarak tasarlanan örnek bir konutun çelik konstrüksiyon ve betonarme olarak boyutlandırmaları hazırlanıp malzeme metrajları ve maliyet hesapları çıkartılmaktadır. Beşinci bölümde örnek konut projesi üzerinden ulaşılan sonuçlarla çelik yapı ve betonarme yapı arasında yapım maliyeti, yapım süresi, yapım aşamasında kullanılan malzeme ile işçilik, yapı ağırlıkları ve bina geri dönüşüm karşılaştırmaları yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study its aimed to understand steel construction materials in technical meaning that has been using in dwelling architecture in our country and comparing its costs to reinforced concrete system which is widely used. For this purpose in the first three chapter general characteristics of steel construction materials and steeel construction, previous studies about this subject and materials and methods used in this study are discussed. In the fourth chapter, at first, historical progress of steel construction and its chemical and mechanical features are mentioned. Afterward seven representative constructions are examined on the subject. Finally the dimension of steel construction and reinforced concrete of a sample building is prepared and its material quantity and cost is calculated. In the fifth chapter out of the results of the sample building project construction costs, time, materials, labour, construction weights and recycling are compared between the steel construction and reinforced concrete construction.