Organik tarımda domates bakteriyel solgunluk hastalığı etmenine (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) karşı kullanılabilecek tohum uygulamaları
Usable seed treatments for tomato bacterial wilt disease agent (Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis) in organic production
  1. Tez No: 275572
  2. Yazar: ŞEBNEM TİRENG KARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis adlı bakteri domateste bakteriyel solgunluk hastalığına neden olur. Bu hastalık tarlada ve örtü altında tüm dünyada önemli sorunlardan biridir. Bakteriyel solgunluk hastalığına karşı yeterli ve etkili bir mücadele yöntemi bulunmamaktadır. Bu çalışmada, tohum kökenli inokulumun yok edilmesi veya azaltılmasında organik tarımda kullanılabilecek farklı tohum uygulamalarının etkinlikleri araştırılmıştır. Tohum uygulaması olarak antagonist bakteri, Serenade, ISR 2000, sodyum hipoklorit, üzüm sirkesi, elma sirkesi, sıcak su ve laktik asit denenmiştir. Ayrıca, uygulamaların tohumun çimlenme gücüne etkisi de araştırılmıştır.Yapılan tohum uygulamalarının tohumdaki bakteri popülasyonunu %77-100, bulaşık tohum sayısını % 31-100 oranında azalttığı belirlenmiştir. Sodyum hipoklorit, üzüm sirkesi, elma sirkesi, sıcak su ve laktik asit uygulamaları başarılı tohum uygulamaları olarak saptanmıştır. Fakat sıcak su uygulaması tohumların çimlenme gücünü % 12.5 oranında azaltmıştır. Ayrıca laktik asit ve sodyum hipoklorit uygulamalarında az sayıda olsada tohumda bulaşıklık saptanmıştır. Sonuç olarak, uygulamaların etkinliği ve çimlenme düzeyleri dikkate alındığında organik tarım yetiştiriciliğinde Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis'e karşı tohum uygulaması olarak üzüm sirkesi ve elma sirkesi uygulamalarının daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis causes bacterial wilt disease on tomato. The disease is one of the important problems in greenhouses and open fields all over the world. There is no effective control of bacterial wilt disease on tomato. In the study, effectiveness of different seed treatments in the elimination or decrease of seed-born inoculum was investigated for organic tomato production. Antagonistic bacterium, Serenade, ISR 2000, sodium hypochloride, vinegar from grape, vinegar from apple, hot water and lactic acid were tested as seed treatments. In addition, effects of the seed treatments on seed germination were evaluated.It was detected that bacterial populations on seeds and contaminated seeds were decreased as 77-100% and 31-100% ratios by the seed treatments, respectively. Sodium hypochloride, vinegar from grape, vinegar from apple, hot water and lactic acid were found effective seed treatments. But seed germination was reduced 12.5% ratio by hot water application. Reduced numbers infected seeds were also detected in lactic acid and sodium hypochloride treatments. Therefore, vinegar from grape and vinegar from apple can be recommended as the best seed treatments for organic tomato production based on effectiveness and seed germinations.