Faunistic studies and some ecological observations on crabronidae (Insecta: Hymenoptera) species of Amasya province
Amasya ili Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) türleri üzerine faunistik araştırmalar ve bazı ekolojik gözlemler
- Tez No: 275596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Amasya ili Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) familyası faunistik olarak araştırılmış ve örneklerin doğal habitatlarıyla ilgili ekolojik gözlemler kaydedilmiştir. 2009 ? 2010 yılları arasında, familyaya ait toplam 491 örnek toplanmıştır ve 79 takson tespit edilmiştir. Bölgede örneklerin toplandıkları habitat çeşitleri ve ergin böceklerin besin bitkileri tespit edilmiştir. Teşhis edilen taksonlardan 41'i Amasya için yeni kayıttır. Metindeki taksonlar sistematik sırada düzenlenmiş ve her bir takson için incelenen materyal, örneklerin bulundukları habitat çeşitleri, üzerinde örnek toplanan bitkiler, Dünyadaki ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir. Sonuçlar faunistik açıdan tartışılmış ve bölgeden yeni kayıt olan tür sayısı literatür verileriyle bir tablo ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the family Crabronidae (Insecta: Hymenoptera) in Amasya province was investigated faunistically and some ecological observations related to specimens? natural habitats were recorded. 491 specimens belonging to this family were collected between 2009 - 2010 and 79 taxa were identified. Habitat types and food plants of adult insects were determined in the region. Of the identified taxa, 41 are new records for the fauna of Amasya. The taxa were arranged by systematical order in the text and for each taxa, materials examined, habitat types that specimens found, plants that specimens collected on, and distributions in the world as well as in Turkey were given. Results were discussed from the faunistical standpoint and the number of species that newly recorded from the region were compared that of literary data by a table.