Echinacea pallida bitkisinin köklerindeki bileşiklerin izolasyonu, yapı tayini ve antiproliferatif aktivitelerinin incelenmesi
Antiproliferative activity of Echinacea pallida (nutt.) nutt. root extract and active compounds on cancer cell lines
- Tez No: 275604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bitkilerden, biyolojik aktif moleküllerin izole edilmesi, yapılarının tayin edilmesi, farmakoloji ve tıp alanında kullanılabilirliğinin belirlenmesi üzerine yapılan çalışmalara her geçen gün ilgi daha da artmaktadır. Asteraceae familyasından olan Echinacea çok yıllık bir bitkidir ve dokuz türü bulunmaktadır. Echinacea'nın bazı türleri yıllardır, tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu çalışmada Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde yetiştirilen Echinacea pallida (Nutt) Nutt. bitkisinin köklerinden Pentadeca-(8E,13Z)-dien-11-in-2-on (8) ve E-1.8-Pentadecadien (9) bileşikleri izole edildi. Metanol ekstresi, izole edilen bileşikler ve cis platin 100, 75, 50, 40, 30, 20, 10, 5 µg/ml konsantrasyonlarında Hücre Proliferasyon ELİZA yöntemiyle C6 (Sıçan beyin kanser hücresi) ve HeLa (İnsan rahim kanser hücresi) hücrelerine karşı test edildi. Metanol ekstresinin ve pentadeca-(9E, 13Z)-dien-11-yn-2-one (8) molekülünün C6 hücrelerine karşı standart cis platine kıyasla önemli derecede antiprolifetratif etki gösterdiği gözlendi. İzole edilen bileşiklerin yapıları 1D, 2D NMR, FTIR, UV, HPLC ve GC-MS teknikleri ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The study about isolation of bio-active molecules from plant materials, determination of their structure and investigation of usability pharmacology and drug industry is being attracted by many researchers day by day. Echinacea, belonging to the Asteraceae family is the perennial plant and has nine species. Several species of Echinacea have been used for medicinal properties for years. Two known compounds, Pentadeca-(8E,13Z)-dien-11-in-2-on (8) and E-1.8-Pentadecadien (9) were isolated from the Echinacea pallida (Nutt) Nutt. grown Gaziosmanpasa University Medicinal Plant Garden. Antiproliferative effect of the extract, isolated compounds and cis platin were tested at 100, 75, 50, 40, 30, 20, 10, 5 µg/ml using Cell Proliferation ELISA. C6 cells (Rat brain tumor cells) and HeLa cells (Human cervical cancer cells) were used. The methanol extract and pentadeca-(9E, 13Z)-dien-11-yn-2-one (8) showed significant antiproliferative activity compared to an anticancer agent, cisplatin, against C6 cells. The structure of these molecules were determined by the 1D ve 2D NMR, FTIR, UV, HPLC and GC-MS techniques.