2,2'-(etilendioksi)bis(etilamin) esaslı yeni protik iyonik sıvıların sentezi karakterizasyonu ve ısıl özellikleri
Synthesis, characterization and thermal properties of new protic ionic liquids based (2,2'-(ethylenedioxy)bis(ethylamine)
- Tez No: 457684
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İyonik sıvılar; kimya, elektrokimya, mühendislik ve yüzey kimyası gibi değişik alanlardaki potansiyel kullanımı ile yeni nesil bir kimyayı temsil etmektedir. Çok farklı anyon ve katyon varlığı, iyonik sıvılara birçok eşsiz özellik kazandırması yanında bunların oldukça değişik alanlarda uygulamalarına imkân tanımaktadır. Bu tezde, katyon olarak 2,2'-(etilendioksi)bis(etilamin)'den (Edbea) elde edilen 2-(2-(2-aminoetoksi)etoksi)etanaminyum , [EdbeaH]+ ve anyon olarak da formik, asetik, borik, gentisik ve dekanoik asitten oluşan sırası ile [Format], [Asetat], 2HBorat, Dekanoat ve 2OHBenzoat anyonları kullanılarak beş yeni protik iyonik sıvı (PIS) elde edildi. Brønsted–Lowry asit-baz reaksiyonu ile elde edilen bu PIS'ların yapısal özellikleri element analiz, FT-IR ve NMR (1H ve 13C) teknikleri kullanılarak belirlendi. Ayrıca, yeni PIS'ların ısıl kararlılıkları ve özellikleri bazı termal analiz teknikler (TG/DTG-DTA) kullanılarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Ionic liquids; represent new generation chemistry with the potential usage in different fields such as ionic liquids chemistry, electrochemistry engineering and surface chemistry. The presence of very different anions and cation, beside the bringing lots of unique property to ionic liquids, enable their usage in quite different areas. In this thesis, five new protic ionic liquids (PILs) were synthesized 2,2'-(ethylenedioxy)bis(ethylamine)ethanaminium [EdbeaH]+ which generated from 2,2'-(ethylenedioxy) bis(ethylamine) and formic, acetic, boric, gentisic and decanoic acid were used as anion sources to form [Formate] , [Acetat], 2HBorate, Decanoate ve 2OHBenzoat anions. Structural properties of these ionic liquids obtained by the Brønsted-Lowry acid-base reaction were determined using elemental analysis, FT-IR and NMR (1H ve 13C). Also, the thermal stabilities and properties of the new PILs were detected using some thermal analysis techniques (TG/DTG-DTA).