Pasinler Ovası bazı tarım topraklarının bitkiye yarayışlı bor durumunun kimyasal ve biyolojik yöntemle belirlenmesi
The identification of plant usefulness of boron state in some of the agricultural land of Pasinler plain with a method of chemical and biological
  1. Tez No: 275670
  2. Yazar: SEDA DİYARBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı Pasinler ovasından alınan 11 farklı tarım topraklarının bitkiye yarayışlı Bor (B) durumunun biyolojik ve kimyasal ekstraksiyon yöntemi kullanarak belirlemektir.Bu amaçla, Pasinler Ovasına bağlı 11 köyden alınan yüzey toprak örnekleri kullanılmıştır. Biyolojik ölçütlerin elde edilmesi amacıyla serada saksı denemesinde mısır (Zea mays L.Var.Akpınar) bitkisi 8 hafta süreyle ve Çavdar (S.Cerale Tetraploid) bitkisi 17 gün süreyle yetiştirilmiştir. Bitkilerin hasat edilmesi sonucu B konsantrasyonu kantitatif olarak kimyasal analiz yöntemleriyle belirlenmiştir. Bitkiye yarayışlı B un Kimyasal ekstraksiyon yönteminde Azometin-H spektrofotometrik ve aynı ekstraktta ICP spektrometrik yöntem tercih edilmiş, ekstraksiyon sonucu elde edilen verilerden, biyolojik ölçütlerle (Mısır ve çavdar bitkisinin B içeriği ) korele edilerek deneme topraklarının B yeterlilik durumu irdelenmiştir.Mısır bitkisi için B alımları yeterlilik düzeyinde gözükmektedir. Çavdar bitkisinin B içerikleri 8, 9, 10 ve 11 numaralı deneme toprakları hariç diğerlerinde yeterlidir .
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation was to determine plant available boron in Pasinler Plain Soils using chemical extraction and biological method. For this purpose 11 representative soil samples were sampled. A glasshouse experiment was conducted using randomised block design, each test plant replicated three times. Corn (Zea mays L.Var.Akpınar) plants were harvested 8 weeks after germination and, rye plants (S.Cerale Tetraploid) were harvested 17 day after germination. Boron uptake of the test plants were determined. In order to determine available boron contents of soils, chemical methods (Azometin-H spectrofotometric and ICP spektrometric) were used. Boron content of test plants (corn and rye ) were taken as biological indexes.As a result, the Azometin-H spectrofotometric method indicated that 7 of 11 soil samples (1,2,7 and 9 soil number) did not have enough boron for plants. 11 soil samples had sufficient enough for B content of corn plants.