Güneş enerjili su ısıtma sistemlerinde düz toplayıcı verim faktörünün simülasyonla incelenmesi
Analysing flat collector efficiency factor in solar water heating systems by simulation
  1. Tez No: 275749
  2. Yazar: AHMET TUĞRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. MUTALİH ŞAHİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kaynakların sınırlı ve sanayileşmenin çok hızlı olduğu dünyada artan enerji talebi ve bununla birlikte ucuz ve yenilenebilir enerji kaynağı arayışı ülkelerin uzun zamanını almaktadır. En ucuz yenilenebilir enerji kaynağı arayışı akla ilk olarak güneş enerjisini getirmektedir. Güneş enerjisi doğal ve yenilenebilir bir kaynaktır. Bundan faydalanmak belki de en basit çözümdür. Güneş'in sağladığı enerji miktarı dünya yüzeyi toplamı düşünüldüğünde büyüktür. Ancak sınırlı bir alanda bundan yeteri kadar faydalanmak zordur.Bu tez güneş enerjisinin yaygın şekilde kullanıldığı su ısıtma sistemlerini ele almaktadır. Güneş enerjisiyle çalışan düz toplayıcıların yapısı formülize edilerek bilgisayar ortamında simülasyonu yapılmış ve elde edilen verilerle sistemin verim faktöründe hangi parametrelerin daha önemli olduğunun tespiti amaçlanmıştır.Parametrelerden 5'i örnek olarak alınmış ve bu parametreler içinden plakanın yayma oranının verim faktörü üzerindeki olumlu etkisinin diğer 4 parametreye göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s world where sources are limited and industrialization is quite fast, increasing energy demand and because of this, searching of cheap and renewable energy sources takes a long time of countries. Searching of the cheapest renewable energy sources brings solar energy to mind in the first place. Solar energy is a natural and renewable source. Taking advantage of this may be the simplest solution. The amount of energy that the sun supplies is enormous when considered all of surface of the world. But, it is hard to benefit from it in a limited area.This thesis is dealt with water heating systems where solar energy is being used commonly. The structure of flat collectors which operate with solar energy is simulated in a computer by formulating and it is aimed to determine which parameters are more important in view of efficiency factor of the system using the data obtained.Five of parameters are taken as example and it is observed that emittance of plate amongst these parameters has more positive effect on efficiency factor than the other four parameters.