Afyonkarahisar yöresi mermerlerinde doğal radyoaktivite tayini
Determination of natural radiactivity on marble of Afyonkarahisar region
  1. Tez No: 222920
  2. Yazar: KADİR GÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ORUNCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yer kabuğunu oluşturan maddeler değişik oranlarda radyoaktif elementler içerebilir. Bu maddelerden dolayı yeryüzü bir miktar radyasyona maruz kalmaktadır. İnsan, içinde yaşadığı doğal çevrede bulunan bu kaynaklardan yayınlanan değişik tipteki radyasyonlara her an maruz kalmaktadır. İnsanların bunlardan etkilenmeleri, yaşadıkları bölgeye ve o bölge doğal yapısındaki radyoaktif elementlerin konsantrasyonuna bağlıdır.Bu çalışmanın amacı Afyonkarahisar ve civar illerinden çıkarılan mermerlerin potasyum (K?40), uranyum (U?238) ve toryum (Th?232) aktivitelerini belirlemektir. Toplam 23 adet örnek Afyonkarahisar ve çevre illerinden toplanıp ölçümler ise Süleyman Demirel Üniversitesindeki NaI(Tl) detektörlü gamma spektrometresi ile gerçekleştirilmiştir.Ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre; K?40 aktivitesinin 35,661?392,523 Bq/kg değerleri arasında, U?238(Ra) aktivitesi 29,924?195,726 Bq/kg değerleri arasında, Th?232 aktivitesi 18,084?82,470 Bq/kg değerleri arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are various amounts of radioactivite substances in the underground and the earth was irradiated by this substances. These radioisotopes are found naturally in the earth and their decay products constitute the natural radiation in the environment. Humans are exposed to various kind of radiation from these sources.The main goal of this study is to determine K-40, U-238 and Th-232 activities on marbles. Totals of 23 samples were collected from Afyonkarahisar and its surrended several cities of Turkey and measurements have been done using gamma spectrometer contains NaI(Tl) scintillattion detector at the Suleyman Demirel University Physics department.The obtained results from these measurments for K-40 activity ranged from 35,661 to 392,523 Bq/kg, U-238 activity ranged from 29,924 to 195,726 Bq/kg and Th-232 activity ranged from 18,084 to 82,470 Bq/kg.