Total diz artroplastisinde rehabilitasyon
- Tez No: 27593
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
V I. ÖZET Bu çalışmada Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalında ileri derecede dejeneratif artriti olan ve total diz artroplasti uygulanan 34 hastaya (37 diz) preoperatif ve postoperatif rehabilitasyon uygulandı. Ameliyat edilen dizlerin preoperatif tanılarına göre dağılımı şöyledir: 26'sı osteoartrit, 6'sı posttravmatik osteoartrit, 5 diz romatoid artritdir. Hastalar preoperatif ve postoperatif olarak Diz Cemiyeti (The Knee Society) nin Klinik değerlendirme sistemine göre değerlendirildi. Diz Cemiyeti Değerlendirmesi total diz puanlaması ve fonksiyonel puanlamadan oluşmaktadır. Böylece yaş artışı yada medikal durum diz puanını etkilemeyecektir. Total diz puanlamasında ağrı hareket, stabilite parametre alınmıştır. Fleksiyon kontraktürü, ekstansiyon kaybı, Alignment bozukluğu için negatif puanlama yapılmıştır. Hasta fonksiyonu yürüme mesafesi ve merdiven inip çıkma ile değerlendirilir. Yürüme yardımcıları için puan düşürülür. Limitsiz yürüyen ve desteksiz merdiven inip çıkan hasta maksimum puan olan 100 puan alır. Toplam 37 diz rastgele 2 gruba ayrıldı. 20 dizden oluşan ilk gruba, aktif ve pasif hareket, adele güçlendirme ve germe egzersizleri ve yürüme eğitiminden oluşan egzersiz programı uygulandı. îkinci gruba aynı egzersiz programına - 60 -ilave olarak CPM cihazı kullanılarak pasif hareket uygulandı. Sonuçların istatistiksel analizi göstermiştir ki, iki grubun preoperatif karşılaştırılmasında, ortalama fonksiyonel puan ve diz puanı bakımından fark bulunamamıştır. Postoperatif sonuçların analizine göre, CPM uygulanan ikinci grupta daha fazla hareket artışı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY In this study, preoperative 1 y and postoperatively rehabilitation applied to 34 patients (37 knees) with severely degenerative arthritis and on which patients with total knee arthroplasty performed in Giilhane Military Medical Academy Orthopaedic and Traumatolgy Department. According to the preoperative diagnosis in operated patinets were osteaarthr i tis in 26 knees, posttraumatic arthritis in 6 knees and rheumatoid arthritis in 5 knees. The patients were evaluated according to the The Knee Society Clinical Ratin System. The rating is divided into separate kne and patient function scores. Thus, increasing age or a medical condition will not affect the knee score. Total Knee scoring includas pain, range of motion and stability. Flexion contracture, extension lag and misalignment should be dealt with as deductions. Patient fonction considers only walking distance and stair climbing with dedections for walking aids. The maximum function score, which is 100, is obtained by a patient who can walk an unlimited distance and go up and down stairs normally. Statistical analysis of the results has shown that there is no difference between the preoperative comparison of two groups when mean functional score and knee score are taken in to consideration.