Ahşap esaslı levhalardan vidalı birleştirme ile üretilmiş mutfak üst dolaplarında duvara sabitleme yeri ve levha kalınlığının kuvvet taşıma kapasitesi ve rijitlik üzerindeki etkileri
Effects of the anchorage point and panel thickness on load bearing capacity and stiffness of wood based screw jointed wall cabinets
- Tez No: 275934
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, ahşap esaslı levhalardan elde edilen, iki farklı kalınlıktaki ve iki farklı yerden sabitlenen kutu tipi mutfak üst dolaplarının kuvvet taşıma kapasiteleri ve rijitlikleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında piyasadan rastgele seçimle temin edilen 16 ve 18 mm olmak üzere iki farklı kalınlıkta yonga levha (YL) ve lif levha (MDF) ile 15 (9 tabakalı) ile 18 mm (11tabakalı) iki farklı kalınlıkta okume (Aucoumea klaineana) kontrplak (KP) levhalar kullanılmıştır. Deney örneklerine, TS EN 322'ye göre rutubet belirleme, TS EN 323'e göre yoğunluk belirleme, TS EN 317'ye göre kalınlığına şişme, TS EN 319'a göre yüzeye dik çekme, TS EN 12446 ve TS EN 320'ye göre vida tutma mukavemeti, TS EN 310'a göre eğilme direnci ve elastikiyet modülü deneyleri uygulanmıştır. Ayrıca hazırlanan 1/1 ölçekli deney kutuları gerçek yükleme koşullarını temsil edecek yüklemeyi sağlayacak şekilde hazırlanan test düzeneğinde statik yükleme ile test edilmişlerdir. Deney sonuçlarına göre kutu tipi mobilyalar duvara yan tablalardan sabitlendiğinde üst tablalara sabitlendiğinden daha yüksek yük taşıma kapasitesi ve rijitlik göstermiştir. Kullanılan ahşap esaslı levhalar arasında KP, MDF ve YL' ye göre daha iyi sonuçlar vermiştir. Kalınlıklar incelendiğinde 15 ve 16 mm kalınlığındaki ahşap esaslı levhalar 18 mm kalınlığındaki ahşap esaslı levhalar kadar mukavemetli çıkmıştır. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda duvara sabitleme yerlerinin üst panel yerine yan panellerden yapılması, KP'nin kullanılması ve 18 mm kalınlık yerine 15 mm veya 16 mm kalınlığındaki ahşap esaslı levhaların kullanılması ekonomik ve teknik açılardan yarar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, strength properties of box type wall-mounted kitchen cabinets were investigated with respect to some joinery variables and place of anchorage to the wall. Three different proprietary wood based panels: namely, particleboard, MDF, plywood were tested at two different thickness levels. Within the scope of this study, basic physical and mechanical properties of materials were determined according to relevant standards and procedures, TS EN 322 for determination of moisture content, TS EN 323 for determination of density, TS EN 317 for determination of thickness swelling, TS EN 319 internal bond tests, TS EN 12446 and TS EN 320 for screw holding strength tests, TS EN 310 for modulus of rupture and modulus of elasticity. Afterwards, 1/1 scaled boxes were constructed and tested under a pre-designed testing frame in order to simulate the extreme loading conditions in service. Loads and stresses were also estimated theoretically: and then, results were compared to actual tests. According to test results, when the boxes are being mounted the wall from side panels, gives better results than when the boxes are being mounted to wall from top panel. Plywood is better material than MDF and particle board. 15 mm and 16 mm thicknesses are nearly have the same strength with 18 mm thickness material. Therefore, mounting the boxes to the wall from side panels, using plywood as a material and instead of 18 mm thickness preferring 15mm,16 mm thicknesses can be recommended.