Katı atık depolama alanlarının dizayn kriterlerinin incelenmesi
Investigation of the design criteria for solid waste storage areas
  1. Tez No: 276004
  2. Yazar: BAHAR TAHTASIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER, PROF. DR. ENİS MORKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Son yıllarda çevre konularında toplumların daha duyarlı olmasının etkisi ile katı atık çöp depolama sahalarının dizaynına büyük önem verilmektedir. Bu konuda mevcut olan birçok ulusal ve uluslar arası çevre yönetmelikleri insan sağlığını ve çevrenin korunmasını amaçlamaktadır. Şimdiye kadar evsel katı atıklarla ilgili çeşitli illere ait katı atıkların mevcut durumlarının incelenmesi, yine çeşitli illere ait katı atık sızıntı sularının yüzey ve yer altı suları üzerindeki çevresel etkilerinin incelenmesi, katı atıkların bertarafının çevresel ve ekonomik boyutuyla incelenmesi, vahşi depolama sahalarının yol açtığı yüzey sızıntı suyunun çevreye etkilerinin incelenmesi yapılmıştır. Bilindiği gibi bugün modern çöp depolama sahalarının kullanımı gün geçtikçe artmasına rağmen, mevcut vahşi depolama sahaları tehlike saçmaya devam etmektedir. Modern depolama sahalarının inşasının mümkün olmadığı durumlarda, vahşi depolama alanlarının iyileştirilerek hizmete devam etmesi sağlanmalıdır. Gerek modern katı atık depolama sahaları gerekse vahşi depolama sahaları iyi bir mühendislik dizaynı gerektirmektedir. Bu çalışmada her iki depolama sahası için dizayn teknikleri verilip, mevcut standartlar karşılaştırılmaktadır. Vahşi depolama sahalarının iyileştirilmesi ve modern atık depolama sahalarının yer seçimi, dizayn, inşa, gözlem ve kapatma aşamaları incelenmektedir. Aynı zamanda deprem bölgelerinde inşa edilen katı atık depolama sahaları için deprem kriterlerinin etkisi verilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the design of the solid waste landfills became more important because of the effect of the communuties being more sensitive on the environmental issues. Many existing national and international environmental codes aim to protect the human health and environment. So far, many studies; such as inspecting the current situation of the household solid waste belonging to various provinces, again inspecting the environmental effect of percolating water due to solid-waste of those provinces on surface and ground water, inspecting the disposal of solid waste from the environmental and economical aspect, inspecting the environmental effect of surface percolating water accumulated on unregulated landfills. Although the operation of the modern Municipal Solid Waste (MSW) landfills increase, existing unregulated solid waste landfills continue to spread risk. The unregulated landfills should be improved to be continued serving in the cases where the construction of modern MSW is impossible. Both modern MSW and unregulated landfills need a good engineering design. Design techniques are given for both landfills and currend standards are compared. The improvement of the unregulated landfills, and site selection, design, construction, observation and closure stages are investigated. Also, the effect of the earthquake criteria is considered for MSW landfills constructed in the earthquake disaster areas.