The role of prioritization in information technology demand management system
Bilgi teknolojileri talep yönetim sistemi?nde önceliklendirmenin rolü
- Tez No: 276005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. SERDAR YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgi Teknolojileri Talep Yönetimi, Bilgi Teknolojileri ile iş birimleri arasındaki ilişkiyi yöneten günümüzün lider uygulamalarındandır. Bu ilişkiyi yönetirken bir yandan da kısıtlı yatırım ve insan kaynağının kurum faydasına aloke olmasını sağlayan bir süreçtir.Bu çalışma, Bilgi Teknolojileri ile iş birimleri arasındaki ilişkiyi yöneten günümüzün lider uygulamalarından BT talep yönetim sisteminin verimliliği üzerinedir. İşin önceliklendirmesini başarabilmek, BT firmaları için uzun yıllardır süregelen kritik bir konudur. Talebi yönetmekse tek başına iş birimlerinin ihtiyaçlarını karşılamayı değil, BT firmalarının iş birimlerinin ihtiyaç ve stratejilerini doğru anlamasını sağlayan bir dizi yetkinlik ve süreçlerin uygulanmasını gerektirir.Bu çalışma ile yapılan araştırmalara göre talep sisteminde iş birimiyle ortak hedefler çerçevesinde belirlenmiş önceliklendirme kurallarının, talep yönetimi sisteminin performans ve verimlilik metrikleri üzerinde etkili rolü olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IT demand management is today's leading-edge practice for managing the relationship between IT and the business. It is a process of allocating limited capital and human resources to the overall benefit of the enterprise while improving the relationships among IT and its business partners.This thesis focuses on the effectiveness of IT demand management system which is today's leading-edge practice for managing the relationship between IT and the business. Achieving IT-business alignment and request prioritization has been a long standing critical issue for IT organizations. It is a process of allocating limited capital and human resources to the overall benefit of the enterprise while improving the relationships among IT and its business partners.The research of the study showed that prioritization rules of the system, in the framework of clearly defined goals between IT and business has a key role on the performance and effectiveness metrics of the demand management system.