Bilgisayarlı resim analiz programı kullanılarak pembe somon (Oncorhynchus gorbuscha) balıklarında et yarılmasının ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measured and evaluated of gaping on pink salmon (Onchorhynchus gorbuscha) using machine vision analysis system
  1. Tez No: 276075
  2. Yazar: ÖMER ALPER ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Et yarılması, balıkların kasları arasında görünen yırtık ya da yarıklardır. Böylelikle, balık filetosunda dikkat çekmekte ve tüketiciyi balıketinin tazeliği konusunda düşündürmektedir. Et yarılmasının balık fileto edilmeden önce belirlenmesi oldukça zor olduğu için et yarılmasının belirlenmesi görme duyusuna dayalı genelde öznel yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.Bilgisayarlı resim analizi, gıda sanayinde ürünün miktarını belirleme, kalitede objektifliği sağlama ve otomasyon için kullanılan bir teknolojidir. Bilgisayarlı resim analizi, üretimde işgücünü azaltan ve zaman kazandıran bir teknolojidir.Bu çalışmada, pembe somon (Onchorhynchus gorbuscha) filetolarında bulunan et yarılmasının bilgisayarlı resim analizi kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar et yarılmasının alanının fileto yüzeyine oranı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gaping appears as slashs and splits between muscles of fish. Gaping catchs the attention on fish filet and sets costumer thinking about freshness of flesh. It is quite difficult that gaping is determined before filleting. Determining of gaping is generally carried out with subjective methods based on eyesight.Machine vision is a technology used for quantification of product, providing objectivity for product quality and automazition at food industry. Machine vision is a technology that reduce labour force and timesaving.In this study, that gaping found on fillets of pink salmon (Onchorhynchus gorbuscha) was determined using machine vision, was practiced. Obtained results were given as gaping area to whole fillet surface percentage.