Farklı afet tiplerine ve oluşma olasılıklarına göre optimal depo seçimi ve malzeme miktarının belirlenmesi
Determining optimal warehouse location and stock levels according to disaster types and occurence probabilities
- Tez No: 276086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Doğal afetler, toplulukları doğrudan bir anda etkileyerek can ve mal kayıplarına sebep olurlar. Resmi kayıtlara göre, 1975-2006 yılları arasında dünyada meydana gelen doğal afetler sonucu ölen kişi sayısının 2.22 milyon, bu afetlerden etkilenen kişi sayısının 5.48 milyar ve bu afetlerin oluşturduğu maddi hasarın 1.27 trilyon dolar olduğu bilinmektedir.Her doğal afetin büyüklüğü, etki alanı, olma olasılığı ve tekrarlanma süresi birbirinden farklı olmasına rağmen ortak özelliği insanların afetlere karşı hazırlıklı olması gerektiğidir. Olası bir doğal afete önceden hazırlıklı olmak, afetin yıkıcı etkilerini en aza indirmeyi, afetzedelerin sosyal yaşam kalitesini düşürmeden afeti olabilecek en düşük seviyede atlatmalarını sağlar.Bu çalışmada, olası bir afetten sonra (deprem, taşkın, orman yangın vb.), yardım malzemelerinin stoklanacağı depo bölgelerini ve bu depoların hizmet verdiği afet bölgelerini belirlemek için olasılıksal yaklaşımlar kullanılarak tamsayılı programlama modeli kurulmuştur. Kurulan model ile karar verici, afetin ne kadar hasara sebep olabileceğini hesaba katarak, göze alacağı riske göre hazırlanan planlar arasından amacına en uygun olanını seçebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters cause loss of life and financial damage by affecting society directly and suddenly. According to official records, it is known that globally there are 2.22 million deaths, 5.48 billion affected people and 1.24 trillion dollar financial damage resulted by the disasters occurred from 1975 to 2006.Although, the magnitude, affected area, occurrence probability and frequency of each natural disaster are different from each other, a common feature of all disasters is having the society prepared for natural disasters. Being prepared for a possible natural disaster reduces the destructive effects and allows disaster victims to survive with less social and financial losses.In this study, an integer programming model is built by using a probabilistic approach to determine the warehouse location in which relief items will be stored and the amount of relief items transported from warehouses to disaster areas after a possible disaster. Through this model, a decision maker is able to choose the most useful plan among the alternative prepared plans, according to the risk that he/she will take into account by evaluating how much damage a disaster may create.