Kunduz (Vezirköprü-Samsun) öresi karaçam orman ekosistemlerinin verimliliğine etki eden bazı yetişme ortamı faktörlerinin araştırılması
The effecting of some research for productivity of black pine forest ecosystem in Kunduz in Samsun
- Tez No: 276130
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü, Kunduz Orman İşletme şefliği sınırları içerisinde yer alan saf Karaçam meşcerelerinin gelişimini etkileyen ekolojik etmenler araştırılmıştır. Bu amaçla, bakı, ağaç türü ve yükselti dikkate alınarak seçme örnekleme yöntemiyle 45 adet Örnek alan ve her bir örnek alan için açılan toprak çukurlarından 176 adet toprak örneği alınmıştır.Toprak örnekleri üzerinde kum (%), toz (%), kil (%), taşlılık (%), pH, faydalanılabilir su kapasitesi (fsk), organik madde miktarı ve bitki besin elementleri (Ca++, Mg++, Na+, K+, P2O5) belirlenmiştir. Ayrıca alınan her bir örnek alan için 100 yaşındaki üst boy ile toprak özellikleri ve konum etmenleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak ortaya konmuştur. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, Karaçam meşcerelerinin verimliliği ile araziyüzü şekli, topraktaki toz oranı, organik madde miktarı, mutlak toprak derinliği ile B katmanı kalınlığı, pH ve B katmanı solma noktası ile pozitif; arazi eğimi, kum oranı, A katmanı solma noktası, Na+, B katmanı Mg++ ile negatif ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated that ecological factors under influence the development of pure Turkish Black Pine (Pinus nigra) stands within boundaries of Kunduz Management District in Vezirköprü Forest Management Enterprise in Amasya State Forest Administration.In order to do this study, the forty-five sample plots were selected and 176 soil samples were taken from soil profile from each sample plots that taking into account aspect, elevation, and tree species with selection and sampling method.Soil textures (ratio of sand, silt, and clay), pH, available water capacity (FSK), organic matter, and soil nutrient elements (Ca++, Mg++, Na+, K+, P2O5) were determined in soil samples. Taken separately for each sample area relationships between with 100-year-old top-height, soil characteristics and physiographic factors revealed statistically. In the statistical analysis results; relief, the rate of soil silt, organic matter content, the absolute soil depth and B-layer thickness, pH and wilting point of layer B are positive; land slope, the sand content, wilting point of A horizon, Na+, Mg++ B horizon negative relationship have been detected with productivity of Turkish Black Pine (Pinus nigra) stands.