Preterm doğmuş bebeklerin baba-bebek bağlanmasının incelenmesi
Investigation of father-infant attachment of preterm infant
- Tez No: 645077
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan pretermlerin ve 6-12 aylık olduklarında baba-bebek bağlanmasını incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Trabzon il merkezinde bulunan bir üniversite hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu olmuş 63 pretermin babası çalışmaya dâhil edildi. Araştırma verileri, Bebek Bilgi Formu, Baba Bilgi Formu ve Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler Statistical Package for Social Sciences 24.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Tamhane testi ve Sperman korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan babaların %61.9'u 30-39 yaş aralığında, %38.1'inin lise eğitim düzeyi ve yarıya yakınıın (%42.8) özel sektör/serbest meslekte çalıştığı belirlendi. Preterm bebeklerin %63.5'inin düşük doğum ağırlıklı (1500-2500 g), şimdiki yaşlarının 9.96±1.56 ay olduğu ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ortalama20.41±15.62 gün yatmış olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in descriptive type in order to examine the preterms hospitalized in the neonatal intensive care unit and father-infant attachment when they were 6-12 months. The father of 63 preterms who were discharged from neonatal intensive care unit of a university hospital in the city center of Trabzon were included in the study. The research data were collected using the Baby Information Form, Father Information Form and the Postnatal Paternal-Infant Attachment Questionnaire. The data were analyzed using Statistical Package for Social Sciences 24.0 package program. Descriptive statistics, t-test in Independent Groups, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, Tamhane test and Sperman correlation analysis were used to evaluate the data. Of the fathers participating in the study 61.9% were in the 30-39 age range, 38.1% had a high school education level, and the nearly half (42.8%) were worked private sector/self-employed. It was determined that 63.5% of preterm babies had low birth weight (1500-2500 g), their ages now are 9.96±1.56 months and an average of 20.41±15.62 days stayed in the neonatal intensive care unit.