Gediz havzası ıspanak üretim alanlarında görülen virüs hastalıklarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Studies on the determination of viruses in spinach growing areas on the Gediz basin
- Tez No: 276191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Gediz Havzasının önemli ıspanak yetiştirilen alanlarına 2008 ve 2009 yıllarında virüs hastalıklarının bulunma durumlarını belirlemek amacıyla survey düzenlenmiştir. Şekil bozukluğu, yapraklarda kıvrılma, klorotik lekeler, mozaik, damar aralarında sararma ve gelişme geriliği belirtisi gösteren ve belirti göstermeyen 91 örnek toplanmıştır. RT-PCR testlerini sonucunda Beet necrotic yellow vein benyvirus (BNYVV), Cucumber mosaic cucumovirus (CMV), Tobacco mosaic tobamovirus (TMV), Beet western yellow luteovirus (BWYV) ve Turnip mosaic potyvirus (TuMV)'leri tespit edilmiştir. Sonuç olarak 42 örnek virüs ile enfekteli bulunmuştur. BNYVV'ne 27 örnekte, CMV'ne 8 örnekte, TMV'ne 2 örnekte, BWYV'ne 1 örnekte ve TuMV'ne 1 örnekte rastlanmıştır. Ayrıca, 3 örnekte karışık enfeksiyon tespit edilmiştir. Beet curly top geminivirus (BCTV), Beet mosaic potyvirus (BtMV), Lettuce mosaic potyvirus (LMV) ve Tomato spotted wilt tospovirus (TSWV)'e hiç rastlanmamıştır. Bu çalışma ülkemizde ıspanaklarda virüs hastalıklarının belirlenmesi için yapılan ilk çalışma olması yönünden önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study in question, the survey were conducted on important growing areas of spinach in the Basin of Gediz for determining the presence status of virus diseases in the years of 2008 and 2009. For this purpose, 91 spinach plant samples with distortion, curling of leaves, chlorotic, mosaic, interveinal yellowing on leaves and stunting symptoms or without any symptoms were collected. In result of RT-PCR tests, Beet necrotic yellow vein benyvirus (BNYVV), Cucumber mosaic cucumovirus (CMV), Tobacco mosaic tobamovirus (TMV), Beet Western yellow luteovirus (BWYV) ve Turnip mosaic potyvirus (TuMV) were detected in obtained samples. In conclusion, the viruses were found in only 42 specimens. BNYVV in 27 plant samples speciments, CMV in 8, TMV in 2, TSWV and TuMV in 1 were present. Moreover, mixed infections were detected in 3 samples. The present study is important for being first study in our country about the detection virus diseases in spinach.