LDR brakiterapi kaynaklarının uzak mesafeli dozimetrik karakterizasyonunun monte carlo yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the long distance dosimetric characterization of LOW dose rate brachytherapy, by monte carlo method
- Tez No: 762094
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ ERGEN, DOÇ. DR. BERKAY CAMGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Radyoterapinin özelleşmiş bir dalı olan LDR brakiterapi kanser hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. LDR brakiterapi uygulamalarında, kanserli dokularının yok olması istenirken, çevresinde bulunan organ ve dokuların mümkün olduğunca az doza maruz kalması hedeflenmektedir. Bu durumda, kullanılan radyoaktif tohum kaynaklarının doz dağılımlarının ve bunun ötesinde karakterizasyonlarının bilinmesi önem arz etmektedir. LDR Brakiterpide kullanılan ticari tohum kaynakların karakterizasyonlarının yapımında, deneysel maliyetlerin fazlalığı, ölçümlerdeki hassasiyetin sağlanamamasından dolayı simülasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Literatüre bakıldığında, birçok ticari kaynağın yakın mesafedeki karakterizasyonlarının yapıldığı görülmektedir. Fakat öte uzaklık için (10 cm ve ötesi) çalışma bulunmamaktadır. Oysaki öte uzaklıkta bırakılan doz sıfırlanmamaktadır ve bu durum, çoklu tohum kullanılan küçük doku ve organların, LDR klinik brakiterapi tedavilerinde önemli bir etkiye sahip olabilmektedir. Bu çalışmada, LDR brakiterapide yaygın şekilde kullanılan Oncura Model 6711 tohum kaynağının karakterizasyonu yapılarak, öte uzaklıkta oluşturduğu dozlar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
LDR brachytherapy, which is a specialized branch of radiotherapy, is frequently used in the treatment of cancer diseases. In LDR Brachytherapy applications, while the cancerous tissues are desired to be destroyed, it is aimed to expose the surrounding organs and tissues to as little dose as possible. In this case, it is important to know the dose distributions of the radioactive seed sources used and their characterization beyond that. Simulation methods are used in the characterization of commercial seed sources used in LDR Brachyterpy, due to the excess of experimental costs and the inability to provide precision in measurements. Looking at the literature, it is seen that many commercial sources have been characterized at close range. However, there is no study for the further distance (10 cm and beyond). However, the dose left far away is not reset and this situation can have a significant effect in LDR clinical brachytherapy treatments of small tissues and organs using multiple seeds. In this study, the Oncura Model 6711 seed source, which is widely used in LDR brachytherapy, was characterized and the doses it produced at far distance were calculated.