Geleneksel gübreleme ile farklı organik gübre kaynaklarının tir buğdayında (Triticum aestivum L. var. leucospermum (Körn.) Farw.) verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi
The effects of yield and some yield components of traditional fertilization and different organic manures sources on tir wheat (Triticum aestivum L. var. leucospermum (Körn.) Farw.)
  1. Tez No: 276277
  2. Yazar: MELEK ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırma, Van ekolojik koşullarında geleneksel gübreleme ile farklı organik gübrelerin, Tir buğdayında verim ve verim ile ilgili karakterlere etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneme, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak 2009-10 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Çalışmada çıkış süresi, bitki boyu, başak boyu, kardeş sayısı, başakçık sayısı, başakta tane sayısı, biyolojik verim, birim alandaki tane verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, metrekarede başak sayısı, protein oranı ve fosfor içeriği incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, en yüksek birim alan tane verimi; 205.3 kg/da ile güvercin gübresi uygulamasından elde edilirken, en düşük birim alan tane verimi; 131.3 kg/da ile koyun gübresi uygulamasından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of traditional fertilization and different organic manures sources on the yield and some yield components in Tir wheat in Van ecological conditions.Experiment was laid out in randomized Complete Blocks Design with three replicates at the fields of University of Yuzuncu Yil, Faculty of Agriculture in 2009-10 growing season. In this study, It were investigated the effects of traditional fertilization and organic manures on germinating times, plant height, spike lenght, number of tiller, number of spikelet, seeds per spike, 1000 seed weight, biological yield, seed yield per unit, harvest index, hectoliter weight, number of spike per meter square, protein ratio and phosphorus content in seeds.According to results of the study, while the highest seed yield per area was obtained from pigeon manure application with 205.3 (kg/da), the lowest seed yield per area was obtained from sheep manure application with 131.3 (kg/da).