Hadim-Taşkent (Konya) ilçelerinin miksomisetleri
Myxomycets of Hadim-Taşkent (Konya) district
  1. Tez No: 276331
  2. Yazar: GÖNÜL DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GIYASETTİN KAŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, 2007-2009 yılları arasında, Hadim ve Taşkent (Konya) ilçelerinden toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Örnekler ağaç kabukları, yapraklar ve çürümüş ağaç materyallerinden elde edilmiştir. Toplanan materyallere ?Nem Odası Tekniği? uygulanmış ve miksomiset sporoforları geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca doğal ortamında tespit edilen gelişmiş miksomisetler de toplanmıştır. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucu 9 familya ve 23 cinse ait 67 takson tespit edilmiştir. Belirlenen taksonlardan 11 tanesi Türkiye için yeni kayıt olup, Türkiye miksomiset miksobiyotasına ilave edilmiştir. Bu taksonlar; Didymium karstensii Nann.-Bremek., Didymium trachysporum G. Lister, Badhamia iowensis Macbr., Physarum didermoides (Pers.) Rostaf., Physarum gyrosum Rostaf., Physarum nudum T. Macbr., Cribraria oregana H. C. Gilbert, Amaurochaete comata G. Lister & Brândza, Comatricha alta Preuss, Comatricha pulchelloides Nann.-Bremek., Symphytocarpus confluensis (Cooke & Ellis) Ing & Nann.-Bremek.'dir.
Özet (Çeviri)
This study has been made on the specimens which were obtained from the province of Hadim and Taşkent (Konya) between the years 2007-2009. The samples were acquired from barks of trees leaves and materials of decayed trees. These materials were employed the ?Moist Chamber Culture? and it was tried to develop myxomycets sporophore. In addition myxomycets which grew up in its natural environment were obtained. As a result of field and laboratory studies 67 taxa belonging to nine families and 23 genera were identified 11 of these taxa have been recorded for the first time for Turkey, and they were added to the Turkish myxomycete myxobiota. This new records are; Didymium karstensii Nann.-Bremek., Didymium trachysporum G. Lister, Badhamia iowensis Macbr., Physarum didermoides (Pers.) Rostaf., Physarum gyrosum Rostaf., Physarum nudum T. Macbr., Cribraria oregana H. C. Gilbert, Amaurochaete comata G. Lister & Brândza, Comatricha alta Preuss, Comatricha pulchelloides Nann.-Bremek., Symphytocarpus confluensis (Cooke & Ellis) Ing & Nann.-Bremek..