İşe alım sürecinin etkinliğinin performans değerlendirme sistemi ile ölçülmesi
The measurement of recruitment process efficiency with the performance evaluation system
- Tez No: 276345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yanlış personel seçimi hızla değişen iş dünyasında, işletmelerin sürdürülebilirliklerinde telafisi zor ve maliyeti yüksek bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yöneticilerin insan gücünü iyi değerlendirmeleri, çalıştırdıkları bireylerin birbirlerinden farklı olarak sahip oldukları özellikleri tanımalarıyla mümkündür. Yöneticilere bu konuda yardımcı olmak için çeşitli işe alım yöntemleri bulunmaktadır. Yöneticiler bu işe alım yöntemlerini kullanarak seçim sistemlerini organize etmeye ve iyileştirmeye çalışmaktadırlar. Yapılan bu seçimlerin etkinliği ise işe alımdan sonra yapılan performans değerlendirme çalışmalarıyla belirlenir.Bu çalışmada, işe alımda kullanılan yöntemleri dikkate alarak, işe yerleştirmeden sonraki dönemde bu yöntemlerin performans değerlendirmeye ne derece etkisinin olduğu; performans değerlendirme ile elde edilen sonuçlara göre de uygun elemanın işe alınıp alınmadığı tespit edilmek istenmiştir. Bu amaçla tanımlanan sektörde ana kütle üzerinden alınan örneklem ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen istatistikî sonuçlara göre işletmelerin çalışanları işe almadaki ölçümlerinin tutarlılığının, performans ölçümleri ile uyumlu olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In changing world marketing situations the wrong personnel selection is occurred that it caused problems which are high costs and without compensation. Reviewing employees? power via managers becomes possible with recognizing different features of different employees. There are different performance evaluation systems to help enterprises for this issue. Managers try to organize and improve their choosing systems via using recruitment processes. After recruitment process, activities of these selections are determined by performance evaluation systems.In this study, recruitment methods used in the work by taking into account the period since placing the performance of this method to evaluate to what extent the effects of performance evaluation results obtained with the recruitment of suitable staff. For this reason, a survey is actualized beyond with the sample of the main mass in the defined area. According to statistical results obtained from the consistency of companies hiring employees in taking measurements, performance measurements are compatible with the observed whether.