Kozlu kömür damarlarının flatasyon özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 78981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi KOZLU KÖMÜR DAMARLARININ FLOTASYON ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Erkan YENİDİNÇ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Dilek ÇUHADAROĞLU Kasım 1998, 94 sayfa Halen, Kozlu bölgesinde taşkömürü üretiminin büyük bir bölümünün gerçekleştirildiği damarların flotasyon özelliklerinin incelenmesi tezin araştırma konusudur. Tez kapsamında flotasyon ile zenginleştirme prensipleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Deneysel çalışmalara geçmeden önce, önemi her geçen gün artmakta olan kömür hakkında genel bilgiler verilmiş, kömürün petrografik yapısından bahsedilmiştir. Kömürden kül ve kükürdün ayrılabilmesi için uygulanan zenginleştirme yöntemleri anlatılmış, özellikle ince boyuttaki kömürlerin zenginleştirilmesi hakkında bilgi verilmiştir. İlk uygulanmaya başladığı yıllardan itibaren günümüze kadar, flotasyondaki gelişmeler ve flotasyonun verimli bir şekilde yapılabilmesi için, sistemde kullanılan reaktifler konusu tezin diğer bölümlerini oluşturmaktadır. 111ÖZET (devam ediyor) Çalışmada ayrıca, Türkiye'de tek taşkömürü üretiminin yapıldığı Zonguldak havzasından da bahsedilmiştir. Deneysel çalışmalar bölümünde ise, üç farklı damardan alman numuneler ile yapılan flotasyon uygulamalarına yer verilmiştir. Her damar için aynı koşullarda deneyler yapılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen kül ve yanabilir verimlere göre bazı koşullarda değişiklikler yapılarak deneyler tekrarlanmış, en az küllü ve en yüksek yanabilir verimli temiz kömürün elde edilmesine çalışılmıştır. Sonuç olarak; çok farklı kül içeriğine sahip olan Kozlu damarları için, değişik koşullarda uygulanan flotasyon ile temiz kömür külünün en az, yanabilir verimin en yüksek olduğu flotasyon koşullan belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Flotasyon, Pülp, Kül, Yanabilir Verim. Bilim Kodu : 607.02.04 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis THE STUDY OF THE FLOTATION CHARACTERISTICS SOME HARDCOAL SEAMS KOZLU MİNE Erkan YENTOİNÇ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mining Engineering Thesis Advisor: Assist. Prof. Dr. Dilek ÇUHADARO?LU November 1998, 94 pages Determination of floatability of TTK (Turkish Hardcoal Enterprise) Kozlu mine hardcoal seams in which majority of production occurs is aimed in this study. Beside experimental study, principals of flotation is also considered in detail. Importance of hardcoal in industrial usage and some physical and chemical properties of coal are taken into consideration in the first chapters. Then, advances in flotation technology and used flotation reagents and some outlining information and statistical data on The Zonguldak Hardcoal Basin are also given in this informative chapters.ABSTRACT (continued) Various flotation test conditions and test results of three coal seams are the subjects of the experimental study. Flotation test conditions of each coal seams were almost identical. Preliminary flotation tests were carried out to determine possible combustible recovery and ash reduction in various of coal seams. Following some modifications of test conditions, optimisation studies were carried out to increase combustible recovery and to decrease ash content of the concentrates. As a result, optimal test conditions were determined to produce high yield-low ash concentrates for the studied coal seams. Key Words : Flotation, pulp, ash reduction, combustible recovery. Science Code : 607.02.04 VI