Bazı termofilik bakteriler yardımıyla bazı metal iyonlarının ayırma ve zenginleştirme olanaklarının araştırılması
Investigation of separation and preconcentration of some metal ions by using some thermophilic bacteria
- Tez No: 276369
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, silika jel üzerine immobilize edilmiş Geobacillus stearothermophilus DSMZ 22, Geobacillus toebii HBB 218, Anoxybacillus puschionensis HBB 246, Geobacillus thermoglucosidasius HBB 269 (termofilik bakteriyel biyokütle) ile doldurulmuş kolon kullanılarak Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ and Ni2+ iyonlarının zenginleştirilmesi için bir metot geliştirilmiştir. Silika jel üzerine immobilize edilmiş termofilik bakteriyel biyokütleler su örneklerinden analitleri seçici olarak biriktirmektedir. Metal iyonları ICP-OES ile tayin edilmiştir. Analitlerin kantitatif geri kazanımı üzerine pH, bakteriyel biyokütle miktarı, örnek hacmi, eluent hacmi, eluent türü vb. analitik parametrelerin etkileri araştırılmıştır. Analitlerin geri kazanımı üzerine bazı alkali, toprak alkali ve bazı metal iyonlarının etkileri de incelenmiştir. Cu2+, Zn2+ ve Pb2+'nun biyosoğurumu için optimum pH değeri 6'dır ve Cd2+, Co2+ ve Ni2+ için optimum pH değeri 8'dir. Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ için 10 mL 1 M HCl çözeltisi ve Ni2+ için 1 M HNO3 çözeltisi kantitatif elüsyon için uygun bulunmuştur. Optimum deneysel şartlar altında Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ ve Ni2+ iyonlarının geri kazanımı % 94.6-103.1 aralığında değişmektedir. Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ ve Ni2+ iyonlarının tayininde metodun doğruluğunu göstermek için sertifikalı referans madde (atık su çamuru-BCR 146-R) kullanılmıştır. Belirlenen değerler sertifika değerleri ile uyumludur. Önerilen ayırma ve zenginleştirme metodu kaynak, çeşme ve nehir suyu örneklerine uygulanmıştır. Su örneklerine eklenen Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ ve Ni2+ iyonlarının geri kazanımları sırasıyla % 95.9?105.7, 85.8?106.3, 96.0?103.5, 93.6?105.2, 92.5?99.6 ve 97.4?103.0 aralığında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a method has been developed for Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ and Ni2+ preconcentration by using columns packed with Geobacillus stearothermophilus DSMZ 22, Geobacillus toebii HBB 218, Anoxybacillus puschionensis HBB 246, Geobacillus thermoglucosidasius HBB 269 (thermophilic bacterial biomass) immobilized on silica gel. Thermophilic bacterial biomass immobilized on silica gel selectively accumulated analytes from water samples. Metal ions were determined by ICP-OES. The influences of analytical parameters including pH, amount of bacterial biomass, sample volume, eluent volume, type of eluent etc. on the quantitative recoveries of analytes were investigated. The effects of some alkaline, alkaline earth and some metal ions on the recoveries of analytes were also examined. Optimum pH values for the biosorption of Cu2+, Zn2+ and Pb2+ were 6 and optimum pH values for Cd2+, Co2+ and Ni2+ were 8. 10 mL of 1 M HCl solution for Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ and 10 mL of 1 M HNO3 solution for Ni2+ were found to be satisfactory for the quantitative elution. The recoveries of Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ and Ni2+ ions were ranged from 94.6 to 103.1% under the optimum experimental conditions. In order to validate the accuracy of the method for determination of Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ and Ni2+ ions, certified reference material (sewage sludge-BCR 146-R) was used. The determined values were in good agreement with the certified values. Proposed separation and preconcentration method was applied to spring, tap and river water samples. The recoveries of Cu2+, Zn2+, Cd2+, Co2+, Pb2+ and Ni2+ added to water samples were in between 95.9-105.7, 85.8-106.3, 96.0-103.5, 93.6-105.2, 92.5-99.6 and 97.4-103.0%, respectively.