Tırmanış antrenmanlarının aerobik performansın geliştirilmesine etkisi
- Tez No: 27639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamıza Beden Eğitimi ve Spor Bölümü'nden 20 öğrenci katıldı. Bun larla 10 kişi kontrol, 10 kişi de deney olmaka üzere iki grup oluşturuldu. Hem kontrol hem de deney grubu sporcuların Max Vo2 değerleri, Prof. Dr. Ahmet Bilge Araştırma Laboratuvarına alındı. Deney grubu öğrencilerle, eğimi 22 derece olan Ali Dağı'nda (1805 m) dört saat süre ile tırmanış ve iniş çalışmaları, 22 de fa sekiz hafta süre ile uygulandı. Deney grubunun antreman programı sonrası alyuvar, hemoglobin, kalp atım sayısı ve max V02 değerlerinin, antreman programı öncesi değerlere göre anlamlı artış gösterdiği bulundu, (p < 0.001) Hematokrit değerlerinde ise anlamlı artış bulunamadı (p >0.01) Deney ve kontrol grubunun çalışma öncesi alyuvar, hemoglobin, hematokrit, kalp atım sayısı ve max V02 değerleri arasında anlamlı bir fark görülmezken (P>0.01), antrenman programı sonrası değerler arasında deney grubu değerle rinde anlamlı bir artış bulundu.
Özet (Çeviri)
Twenty students from the physical training and sport class participated in this study. Of these twenty students, ten students were put into a control group and the other ten students into a research group. The max V02 values of both the control group sportsmen and the research group sportsmen were taken in Prof.Dr.Ahmet BİLGE research labarotory. Climbing and descending activities were carried out 22 times for eight weeks by the research group on mount Ali (1 805 m.) of which slope is 22 degree for four hours. It was found that the erythrocyte, hemoglobin, heart rate and max V02 values of the research group after the training program had increased signifi cantly in comparison with the ones taken before the training program (p< 0.01 ). However it could not be found that there had accured a signifi cant increase in the hematocrite values (p> 0.01 ) Although there was not a significant diffirence between the eryth rocyte, hemoglobin, hematocrite, heart-rate and max V02 of the control and research groups before the training (p> 0.01).