18-23 yaş arası kadın bölgesel basketbol liginde oynamış kadın basketbolcularda 8 haftalık kompleks antrenmanlarının bazı fiziksel parametreler, anaerobik güç ve basketbol temel beceri testlerindeki oyuncu performansına etkisinin incelenmesi
The effect of 8-week complex training on player performance in some physical parameters, anaerobic power and basketball basic skills tests in women basketball players aged 18-23 years who played in women's regional basketball league
- Tez No: 903961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT SARİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada basketbolculara uygulanacak 8 haftalık Kompleks Antrenmanlarının bazı Fiziksel Parametreler, Anaerobik Güç ve Basketbol Temel Beceri Testlerindeki oyuncu performansına etkisinin İncelenerek avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmak istenmiştir. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubunu 18-23 yaş aralığındaki yaş ortalamaları 21.15±2.50 spor yaşları 8.5±2 olan 2022-2023 sezonunu aktif olarak KBBL liginde oynayarak geçirmiş 12 deney, 12 kontrol grubundan oluşan 24 kişilik kadın basketbolcular oluşturmuştur. Kontrol grubuna standart antrenmanlar yaptırılırken, deney grubuna standart antrenmanlara ek olarak 8 hafta boyunca haftada 2 kompleks antrenman metodu uygulanarak ön test ve son testler alınmıştır. Takımın standart antrenmanları haftada 4 gün olacak şekilde planlanıp deney grubuna bu 4 antrenmanın ikisinde kompleks antrenman metodu uygulanmıştır. Sonuç olarak, çalışma grubunun ilk ve son testleri arasındaki değerlerin anlamlı bir artış göstermesinde kompleks antrenmanların önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüş olup, bu antrenman yönteminin motorik özellikler ve basketbol becerilerini geliştirmede etkili olduğu ve sporcuların performanslarını doğrudan artırdığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda kullanılan kompleks antrenman metodunun kısa sürede etkisini göstermesi, bu yöntemin etkili bir antrenman metodu olduğunu doğrulamaktadır. Kompleks antrenman yöntemi, geleneksel antrenman yöntemlerine kıyasla performans verimliliğini artırırken, iki farklı antrenmanın aynı anda tek bir çalışmada uygulanmasıyla hem sıradan antrenman yöntemlerinden kaçınma hem de antrenman zamanının daha verimli kullanılması gibi avantajlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 8-week Complex Training applied to basketball players on some Physical Parameters, Anaerobic Power, and Basketball Basic Skills Tests were examined and their advantages and disadvantages were compared. In this context, the study consisted of 24 female basketball players, consisting of 12 experimental and 12 control groups, who spent the 2022-2023 season actively playing in the KBBL league, with an average age of 21.15±2.50 and a sports age of 8.5±2, between the ages of 18-23. While the control group was given standard training, the experimental group was given pre-test and post-test by applying the complex training method of 2 training sessions per week for 8 weeks, in addition to the standard training. The standard training of the team was planned to be 4 days a week, and the complex training method was applied to the experimental group in two of these 4 training sessions. As a result, when we look at our study, it has been seen that complex training has a significant effect on the substantial increase in the values between the first and last tests of the study group. It can be said that this training method is effective in improving motoric properties and basketball skills and directly increases the performance of the athletes. The fact that the complex training method used in our study showed its effect in a short time confirms that this method is an effective training method. While the complex training method increases performance efficiency compared to traditional training methods, it offers advantages such as avoiding ordinary training methods and using training time more efficiently by applying two different workouts simultaneously in a single workout.