Jüpiter RRAT benzerliği
Similarty of jupiter and RRAT
  1. Tez No: 276396
  2. Yazar: İLKNUR GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. RENNAN PEKÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
`Dönen ve süreksiz radyo ışınımı salan yeni tür kaynaklar' olarak betimlenebilecek RRATs (Rotating RAdio Transients) ile Jüpiter'in manyetik kürelerindeki ışınımsal süreçler karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, hem Jüpiter'in hem de RRAT'lerin manyetik eşleğinde tuzaklanmış olan elektronların doğrusal sızma süreci (radyal difüzyonu) incelenmiştir. Elektronların synchrotron ışınımı ve dalga-parçacık zoruna etkileşimiyle erke yitirdiği varsayımı kullanılmıştır. Jüpiter'in manyetik küresinde ? B sürüklenmesine uğrayan elektronların plazma dalgalarıyla zoruna titreşimi sonucunda evre uzay dağılımı değişmiş, değişim Pioneer 10 ve 11 sonuçlarıyla tutarlı sonuç vermiştir. Benzer bir çözümleme RRAT ler için yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiation processes in the magnetospheres of RRATs?, as described by Rotating RadioTransients and of Jupiter are compared. In the present investigation, radial diffusion of electrons trapped in the magnetic equator of Jupiter and RRATs is examined. It is assumed that electrons lose energy through synchrotron radiation and the wave-particle interaction. The phase space density of the electrons, which go through ? B drift in Jupiter?s magnetosphere and thus resonate with the plasma waves, change and this change predicted by the model seems to be consistent with the Pioneer 10 and Pioneer 11 data. A similar analysis was carried out for RRATs and results have been compared.