Apoptosis dedeksiyonun 99mTc-glukoheptonat ile in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of apoptosis detection with 99mTc-glucoheptonate
- Tez No: 276418
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT LAMBERCHT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Tıbbi Biyoloji, Chemistry, Radiology and Nuclear Medicine, Medical Biology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Radyofarmasötikler bazı hastalıkların teşhis ve tedavisi amaçla kullanılması yanı sıra kemoterapi ve radyoterapi etkinliğinin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Bu radyofarmasötiklerden 99mTc-Glukoheptonat; böbrek ve beyin görüntüleme ajanı olarak kullanılmaktadır. 99mTc-Glukoheptonat akciğer kanserli dokunun görüntülenmesinde de yüksek duyarlılığa sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca meme, beyin ve böbrek tümörlerinde tutulum gösterir.Bu çalışmada, A549 akciğer kanser hücrelerinde kemoterapi ajanı kullanılması sonucunda meydana gelen apoptosisin görüntülenmesinde 99mTc-Glukoheptonat potansiyeli in vitro olarak incelenmiştir.A549 akciğer kanser hücre hattıda bir kemoterapi ajanı olan Cisplatin'in farklı miktarlarına maruz bırakılan tedavi grubu ve kemoterapik ajana maruz bırakılmayan kontrol grubu olmak üzere iki farklı grupta apoptotik etki Annexin V ve TUNEL Yöntemlerinden faydalanılarak incelenmiştir. Cisplatin uygulanan tedavi grubu A549 akciğer kanser hücrelerinin, kontrol grubu hücrelerine göre apoptosa uğrayarak azaldığı ve buna bağlı olarak 99mTc-Glukoheptonat tutulum oranlarında azalma olduğu görülmüştür.Elde edilen sonuçlara dayanarak, A549 akciğer tümör hücrelerine uygulanan tedavi sonrasında oluşan apoptosisin dedeksiyonu için 99mTc-Glukoheptonat'ın potansiyeli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radiopharmaceuticals are useful to evaluate the effectiveness of cancer treatments as well as used to diagnosis and treatment of some diseases. 99mTc-Glucoheptonate from these radiopharmaceuticals is used as kidney and brain imaging agents when labeling with 99mTc. 99mTc-Glucoheptonate was found to have high sensitivity for imaging of lung cancer tissues. Moreover, 99mTc-Glucoheptonate shows also to uptake in breast, brain and kidney tumors.In this study, 99mTc-Glucoheptonate potential is examined as in vitro for imaging of apoptosis that occur as a result of chemotherapy agents used in A549 lung cancer cells.Apoptotic ratios in A549 lung cancer cells was investigated by using Annexin V and TUNEL methods, in two different groups as exposed to different amounts of Cisplatin for the treatment group and Cisplatin in the control group not exposed to.A549 lung cancer cells in the treatment group compared to control groups of cells undergo apoptosis were depicted to reduced and 99mTc-Glucoheptonate uptake ratios decreased as depending on this.Based on the results obtained, it is determined that 99mTc-Glucoheptonate might be a potential for detection of apoptosis occurred after treatment in A549 lung tumor cells.