Medyan istatistiğinin dağılımı ve karakteristikleri
Distribution of median statistic and its characteristics
  1. Tez No: 276417
  2. Yazar: BURAK KİTAPÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde medyan istatistiğinin dağılımı ve karakteristikleri incelenmiş, bazı sürekli dağılımlar için medyan istatistiğinin olasılık yoğunluk fonksiyonu ve dağılım fonksiyonu elde edilmiştir. Bu dağılımlar için farklı örneklem ölçümlerinde medyan istatistiğinin merkezi momentleri hesaplanmıştır.Medyan istatistiğinin dağılım fonksiyonu ve olasılık yoğunluk fonksiyonu sıra istatistiklerinden yararlanılarak hem tek hem de çift örneklem ölçümleri için sunulmuştur. Bu fonksiyonlar elde edildikten sonra sürekli düzgün dağılımların özelliklerinden yararlanılarak medyan istatistiğinin bu dağılımlardaki dağılım fonksiyonu ve olasılık yoğunluk fonksiyonu bulunmuştur. İncelenen dağılımlar için medyan istatistiğinin ilk iki merkezi momenti elde edilerek farklı örneklem ölçümlerinde bu momentlerin aldıkları değerler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sample median and its characteristics are studied, for some continuous distributions, distribution function and probability density function of the sample median are obtained. For these functions, central moments of the sample median are calculated for different sample sizes.The distribution function of the sample median is presented for odd and even sample sizes by using order statistics. After obtaining these functions, distribution function and probability density function of the sample median is found for the continuous uniform distributions by using properties of these distributions. First two central moments of the sample median are obtained for uniform distributions which are studied and some values of these moments are calculated for different sample sizes.