Method development for the determination of trace arsenic
Eser düzeyde arsenik tayini için metot geliştirme
  1. Tez No: 276425
  2. Yazar: YASEMİN İŞLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde HG-AAS yöntemi ile sularda eser arsenik tayini için Ni0 / NixB sorbenti kullanılarak ön-deriştirme yöntemi geliştirilmiştir.Bu amaçla Ni(NO3)2.6H2O çözeltisi uygun indirgen ile (NaBH4), sorpsiyon özelliğine sahip metal yapısına dönüştürülerek sorbent hazırlanmıştır. Bu sorbentin sulu çözeltilerden arsenik ön-deriştirilmesinde uygulanması optimize edilmiştir. Arsenik tayinleri uçucu hidrür oluşturmaya dayalı olarak Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi ile yapılmıştır.Hazırlanan sorbentin As(III) ve As(V) için sorpsiyon verimi ve kapasitesi çalışılan pH aralığında (pH 4-10) yüksektir. Kapasite 2.19 g As(III)/ 1 g sorbent olarak bulunmuştur. As(III) ve As(V) için sorpsiyon kinetiği hızlıdır. Çalışılan koşullarda iki kat deriştirilerek 5 ng/mL düzeydeki As(III) tayini için bağıl standart sapma % 3.35 (n=7) olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a novel preconcentration method for trace arsenic determination in waters by using Ni0 / NixB as a sorbent.Ni(NO3)2.6H2O solution was reducted using an appropriate reductant (NaBH4) to form nickel based sorbent. Working conditions for sorbent have been optimized. Hydride Generation Atomic Absorption Spectrometry (HG-AAS) was used for the determination of arsenic.This newly prepared sorbent has high sorption efficiency and capacity for As(III) and As(V) in the working range of pH 4-10. The sorption capacity was found to be 2.19 g As(III)/ 1 g sorbent. The sorbent possesses fast sorption kinetic for both As(III) and As(V). Under the optimized conditions, the relative standard deviation for the determination of 5 ng/mL As(III) after two times concentration was found to be 3.35% (n=7).